A dokumentum a gyógyszerhamisítás elleni fellépést hivatott erősíteni.
A svájci kormány döntése eredményeként az ország csatlakozik az Európa Tanács által kidolgozott Medicrime egyezményhez. A Swiss Info beszámolója szerint a svájci kormány úgy döntött, hogy aláíróként csatlakozik az Európa Tanács által kidolgozott Medicrime egyezményhez. A dokumentum az első olyan nemzetközi megállapodás, amely az aláíró országokban bűncselekménynek minősíti a gyógyszerekkel és más egészségügyi termékekkel való visszaélést - közölte a Hamisítás Elleni Nemzeti Testület (HENT).
Az Európa Tanács Miniszteri Bizottsága még nem döntött arról, mikor nyitják meg az aláírási lehetőséget, de várható, hogy erre még az év vége előtt sor kerül. A dokumentum minimum öt ország csatlakozása esetén válik hatályossá, amennyiben ezek közül legalább három tagja az Európa Tanácsnak.
A Medicrime egyezmény kötelezi a megállapodást elfogadó államokat, hogy a hamis gyógyszerek gyártását, szállítását, terjesztését és értékesítését egységes büntetőjogi szabályok szerint szankcionálják. Előírja, hogy a kapcsolódó gyártási, szállítási, értékesítési dokumentumok hamisítását, az engedély nélkül történő gyógyszer-előállítást és -terjesztést, valamint a minőségi követelményeknek nem megfelelő egészségügyi termékek és eszközök forgalmazását büntessék. Irányelveket fogalmaz meg a nemzetközi és az illetékes nemzeti hatóságok közötti együttműködésre, valamint az áldozatok és szemtanúk védelmére vonatkozóan is.
A svájci kormány közleménye szerint elengedhetetlen, hogy a gyógyszerhamisítás és az olyan gyógyászati termékek, mint az implantátumok és protézisek hamisítása elleni fellépést nemzetközi szinten megerősítsék. A közlemény szerint az internetnek köszönhetően a gyógyászati szektort érintő bűncselekmények a határokon átnyúlva egyre gyorsabban terjednek, így a területileg illetékes hatóságok munkája kooperáció nélkül teljesen ellehetetlenül.