• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Szeptemberig hiány lesz a BCG-vakcinából

Gyógyszerpiac Forrás: Weborvos - MTI

Az OTH az esetleges készlethiány időszakára átütemezi a védőoltások beadását.

Magyarországon 1953 óta kötelező a tuberkulózis elleni védőoltás. A dán SSI gyártócég hibájából azonban a TBC elleni BCG vakcina beszerzése március óta akadozik, ezért Magyarországon átütemezik a csecsemők BCG oltását - tudatta a lapunknak eljuttatott közleményében a vakcinát beszerző Novartis Hungária.

A magyarországi egészségügyi ellátó intézetek BCG vakcina ellátását az Országos Tisztiorvosi Hivatal koordinálja. Magyarországra a TBC elleni oltóanyagot az OTH, közbeszerzés útján kiválasztott cégen keresztül szerzi be. A nyílt közbeszerzést 2014-ben a Novartis Hungária nyerte, vagyis a cég feladata az oltóanyag Magyarországra történő beszállításának biztosítása. A Novartis Hungária nem gyártóként, hanem beszerzőként vesz részt a tuberkulózis elleni védőoltás magyarországi biztosításában. A BCG vakcinát a Novartis a közbeszerzési eljárást követően kötött szerződés szerint a dán, Statens Serum Institut (SSI) gyártócégtől szerez be a szükséges mennyiségben.

A dán cég 2015 márciusában írásban tájékoztatta a beszerzésért felelős Novartist arról, hogy gyártási probléma miatt a megrendelt vakcinamennyiség szállításáról gondoskodni nem tud. A vakcinagyártó képviselője július 16-án kelt levelében pedig azt közölte, hogy 2015 szeptemberében látja ismét biztosítottnak az oltóanyag szállítást.

A Novartis a felmerült problémából adódó esetleges készlethiányt időben jelezte az Országos Tisztiorvosi Hivatal felé. A kialakult helyzet miatt az OTH a TBC oltások átütemezését tervezi, amelyről hivatalos tájékoztatást küld az érintett intézményeknek.

A dán céggel történő szerződésbontást a felelősök nem indítványozták annak érdekében, hogy a vakcinagyártótól kikerülő BCG oltás első  mennyisége azonnal Magyarországra érkezzen, ugyanis a BCG oltóanyagot globálisan kevés cég gyártja.

2014-ben egymillió lakosra vetítve kevesebb, mint 100 új TBC-s megbetegedést regisztráltak Magyarországon. Ez az adat tíz százaléknál is nagyobb arányú éves szintű csökkenést jelent, míg ez Európában átlagosan csak öt százalék. Magyarország azon országok közé tartozik tehát, ahol a TBC-megbetegedések előfordulása ritka. (forrás:MTI) Az Országos Tisztiorvosi Hivatal és a vakcina beszerzéséért felelős Novartis Hungária mindent megtesznek annak érdekében, hogy a kialakult helyzetre belátható időn belül megoldást találjanak - áll a közleményben.

Az átütemezés rendje

Az Országos Tisztifőorvosi Hivatal járványügyi főosztályának vezetője pénteken sajtótájékoztatón bejelentette, a kialakult helyzet miatt a csecsemők nem a szokásos rendben, vagyis a születéstől számított négy héten belül kapják meg az oltást, hanem a lehető leghamarabb, amint az oltóanyag rendelkezésre áll. Dánielisz Ágnes hozzátette: az oltás a gyerekek egyéves koráig megfelelő hatékonysággal alkalmazható, a rendelkezésre álló oltóanyagot pedig úgy csoportosítják át, hogy a veszélyeztetett gyerekek minél hamarabb megkapják a vakcinát - tudósított az MTI.

Ugyanakkor az Országos Korányi TBC és Pulmonológiai Intézettel, a tüdőgondozó hálózattal együttműködve feltérképezik azokat a családokat, ahol az újszülöttek fokozottan ki vannak téve a fertőződésnek. A veszélyeztetett kismamák kiemelt gondozást kapnak, illetve elvégzik a család többi tagjának szűrését is - hangsúlyozta.

Dánielisz Ágnes közölte: az ÁNTSZ folyamatosan egyeztet a gyártókkal a vakcina beszerzése érdekében, illetve megkezdte alternatív források felkutatását is.

Horváth Ildikó, a Korányi intézet stratégiai igazgatója azt hangsúlyozta: a kialakult helyzetet, a fokozott figyelmet, illetve az együttműködést lehetőségnek tekintik arra, hogy még hatékonyabban hajtsák végre a tbc végső eltüntetésére irányuló programjukat.
Emlékeztetett arra, hogy fél évszázaddal ezelőtt még "magyar betegségként" emlegették a tbc-t, az elmúlt évben viszont már csak 900 beteget tartottak nyilván, illetve a BCG-oltásnak köszönhetően évente csupán 5-10 gyerek fertőződik meg. A program végrehajtásával az a céljuk, hogy 2035-re a teljes népesség körében 2-3 esetnél többször ne forduljon elő a megbetegedés - mondta az igazgató.

Úgy vélekedett: a vakcinahiányt az okozhatja, hogy világszerte megnövekedett az igény az oltóanyag iránt, ugyanis a fejlődő országokban kiterjedt BCG-oltási programok kezdődtek.