Évente hatvanmillió gyógyszerész-beteg találkozás zajlik a MOSZ szerint.
Debrecenből indult, s most nyolcadik alkalommal ismét Debrecenbe tért vissza a Magángyógyszerészek Országos Szövetsége által 2007-ben kezdeményezett Gyógyszeres Terápia Menedzsment országos továbbképző konferencia.
Ma már mindenki számára evidencia, hogy a gyógyszerészi hivatásfejlesztés fő irányáról van szó. A kezdeményezés eleinte a szélesedő paletta, az alapellátás fejlesztése, a gyógyszerészi szerepvállalás erősítése tendenciáit elemezve, a mortalitási struktúrát vezető kórokok alaposabb megismerését állította fókuszba. A nemzeti terápia menedzsment program elindításakor meghatározó szerepe volt azoknak a nemzetközi és hazai felméréseknek, amelyek a helyes és hatékony gyógyszeralkalmazás jelentőségét hangsúlyozzák az ellátásban.
Szakmai és gazdasági tényezők egyaránt sürgetik a gyógyszerészi szerepvállalás fokozását és a betegek együttműködésének fejlesztését a terápiák során. Az alapellátás részét képező gyógyszerellátásban évi 60 millió találkozást jegyeznek, ami mintegy ötszöröse a háziorvosi rendelésen résztvevők számának.
Az orvos/paciens kontaktust 62%-ban gyógyszeres terápia követi. A 65 év feletti népesség rendszeresen 3 különböző orvoshoz jár, 4-6 féle gyógyszert alkalmaz egyidejűleg. Az időskorúaknál a magasabb szintű ellátás igénybevétele az esetek 40%-ban a gyógyszeres terápia mellékhatásai miatt következik be.
Nagy történetet takar ez a nyolc év, amelynek során jócskán bővült az eredeti gondolat. Hiszen felépítettük a metabolikus szindróma programot, a vaklicitek és a generikus program átrendezte a palettát. A társadalmi és népegészségügyi folyamatok a lakosság idősödését és az egészségben eltöltött életévek kritikus pozícióját jelenítették meg egyidejűleg. Ennek okán két évvel ezelőtt kezdeményezte a MOSZ a geriátriai stúdiumok beindítását. A nyolc évvel ezelőtt kialakított fő irány maradt, a súlypontok változtak. A gyógyszerészi szerepkör felértékelődését jelzi az orvostársadalom igazolt elismerése is a gyógyszerészi gondozás területén.
Így került sor május 23-25. között az 50 kreditpontos, kötelező szinten tartó, A GYTM VIII.-nak otthont adó továbbképzésre, amelyen a geriátria, a hypertonia és a daganatterápia szakterületeken bővíthették ismereteiket a gyógyszerészek a Debreceni Egyetem Gyógyszerésztudományi Kara által szervezett továbbképzésen. Az érdeklődést a zsúfolásig megtelt előadóban, az ország minden részéből Soprontól Zalán, Pécsen át Békéscsabáig, kétszáznál is több kollega részvétele minősítette. A Debreceni Egyetem és a budapesti Semmelweis Egyetem professzorai mellett a Hypertonia és Geriátriai Társaságok professzorai tartották fenn három napon át az élénk szakmai figyelmet.