Tavasztól Magyarországon is elérhető a világban már sikerrel alkalmazott inzulin-érzékenyítő készítmény.
Tavasztól új készítménnyel bővül a II. típusú cukorbetegség kezelésének gyógyszeres palettája, miután hazánkban is törzskönyvezték a Lilly gyógyszergyártó cég a szervezet inzulin érzékenységét növelő tablettáját. A napi egyszeri adagolású, a glitazonok hatástani csoportjába tartozó gyógyszer önmagában is, és inzulin mellé adva is megkapta a gyógyszerügyi hatóság forgalmazási engedélyét, de (70%-os) Tb-támogatásban egyelőre csak a gyógyszeres kombinált terápia alkotóelemeként részesül.
Mint azt dr. Iványi Tibortól, a Szent János Kórház belgyógyász-endokrinológus főorvosától, a cég orvosszakmai tanácsadójától megtudtuk, a hazai terápiás előírás szerint az életmódkezeléssel és diétával indított diabétesz-terápia kiegészítésére elsőként az évtizedek óta forgalomban lévő, tehát klasszikusnak számító, a máj cukortermelését csökkentő készítményt kell választani. Csak miután ennek hatása már nem elegendő az optimális vércukor szint eléréséhez/megtartásához, akkor hívja segítségül a kezelőorvos a más hatástani csoportban lévő (pl. az inzulintermelő sejteket serkentő vagy a szervezet inzulin érzékenységét növelő) gyógyszereket, illetve az inzulin-pótlást.
Ekkor jöhet szóba tehát ártámogatással az új tabletta, mely azon túl, hogy a vércukor-szintet mind üres gyomorral, mind étkezés után mérve hatékonyan csökkenti, a beteg vérzsír-egyensúlyára is előnyös hatással van, így áttételesen csökkenti a szív- és érrendszeri szövődmények kockázatát. Ez utóbbi fontos tényező, mivel a diabétesz ritkán jelentkezik önmagában, (okilag-okozatilag) általában más, az érelmeszesedésben szerepet játszó betegségekhez, állapotokhoz társul, így gyakorta a zsíranyagcsere-zavaraihoz is.
Míg korábban a diabéteszt szelíd, ártalmatlan betegségnek tartották, mára kiderült, hogy önmagában is 10 évvel csökkenti a várható élettartamot, szövődményeivel, illetve a hozzá szinte kötelezően társuló elhízással és egyéb rizikótényezőkkel szinte predesztinál a szív- és érrendszeri betegségek és traumák (infarktus, stroke) bekövetkeztére, miként a cukorbetegek halálozásáért 70-80 százalékban is ezek tehetők felelőssé. Bár minden cukorbeteg más, az egyre fiatalabb korban jelentkező diabéteszes esetek 90 százaléka mögött az inzulinrezisztencia áll: a szervezet egyre kevésbé érzékeny a hasnyálmirigy termelte inzulin vércukorcsökkentő hatására, a vércukor-szint kórosan megemelkedik.
Ennek rendezésében játszik szerepet az új készítmény, melynek terápiás előnye, hogy mivel hatásmechanizmusa szerint nem az inzulintermelődést serkenti, hanem a szervezet inzulin érzékenységét növeli, így mintegy megkíméli a béta- sejteket a „kiégéstől", kitolva a külső inzulinpótlás megkezdésének idejét. Ez megkönnyíti a kezelőorvos dolgát is, hiszen a betegek minél tovább szeretnék az inzulinozást elkerülni. Ugyancsak a hatásmechanizmusának köszönhető, hogy a gyógyszerrel elkerülhető a hipoglikémia, azaz a vércukor-szint hirtelen és kritikus lesüllyedése.
A Lilly neve nem cseng ismeretlenül a diabétesz-terápiában, hiszen a céghez kötődik az első ipari méretben előállított inzulin, és az első biotechnológiai gyógyszer, a rekombináns DNS-technológiával előállított humán inzulin kifejlesztése. Szintén a Lillynek köszönhető az első gyors hatású analóg inzulin molekula kidolgozása, amely megkönnyítette a beteg életformájának a normál napi menethez való igazítását, mivel közvetlenül az étkezés előtt lehet beadni, nem kell számolni, várni s ehhez igazítani a teendőket. A cég gyógyszerpalettája később kiegészült azokkal a gyári, előkevert inzulinkombinációkkal, melyek révén egy szúrással juttatható be a két komponens a szervezetbe.
Szintén a betegek életminőségében hozott javulást az inzulin fájdalommentes bejuttatására szolgáló eszközök folyamatos fejlesztése, a legutóbb piacra vitt penek már egységenkénti adagolást tesznek lehetővé. Mivel az inzulinpótlásra szoruló kisgyermekek esetében a dozírozás ennél érzékenyebb, a Lilly májusban hozza forgalomba Magyarországon a félegységenkénti beadásra is alkalmas eszközét.