A meningococcus B okozta agyhártyagyulladás elleni vakcina ellátása az év végig zavartalan lesz.
A megnövekedett kereslet miatt kialakult, átmeneti készlethiányt követően ismét elérhető a hazai gyógyszertárakban a meningococcus B okozta agyhártyagyulladás elleni vakcina – közölte a vakcinát gyártó és forgalmazó GlaxoSmithKline Kft. közleményben. A rendkívül gyors lefolyású, a tünetek megjelenésétől számított 24-48 órán belül akár halált okozó betegség elleni védőoltásból – a GSK tájékoztatása szerint – az év végéig elegendő mennyiség áll majd rendelkezésre a megnövekedett hazai igények kielégítésére. Jelenleg a Bexsero az egyetlen, magyar törzskönyvvel rendelkező vakcina, amely már csecsemőkorban, 2 hónapos kortól adható a B csoportú meningococcus által okozott betegség megelőzésére. Az epidemiológiai adatok szerint az elmúlt években Magyarországon domináltak a meningococcus B okozta agyhártyagyulladásos megbetegedések és halálesetek.
2018. június végétől ismét elérhető a hazai gyógyszertárakban a meningococcus B által okozott agyhártyagyulladás elleni védőoltás a magyarországi GlaxoSmithKline Kft. (GSK) forgalmazásában.
Iglódi-Csató Judit a GSK kommunikációs igazgatója elmondta: „Információink szerint az év hátralévő részében zavartalan lesz az ellátás a vakcinából, a jelentős már beérkezett készlet mellett újabb szállítmányok is érkeznek majd hazánkba. Várakozásaink szerint ezek kielégítik majd a megnövekedett hazai keresletet.”
A GSK a Bexsero védőoltást továbbra is a korábbi nagykereskedelmi áron értékesíti, és az ajánlott 26.800 Ft-os bruttó fogyasztói áron sem változtat, ugyanakkor felhívja a figyelmet, hogy a vakcina szabadáras termék, ezért az ára patikánként eltérő lehet.
Miért fontos a meningococcus elleni védelem?
A meningococcus baktérium által okozott agyhártyagyulladás rendkívül gyors lefolyású fertőző betegség, a tünetek kezdetétől számítva 24-48 órán belül halált is okozhat. A halálozási arány még megfelelő kezelés mellett is 10%-os lehet . Ráadásul a fertőzés első jelei és tünetei más gyakori, nem súlyos megbetegedésre is utalhatnak, ezért a betegség a korai szakaszában nehezen diagnosztizálható.
A túlélők 10-20%-a maradandó, súlyos testi, idegrendszeri károsodást szenved (ujjak vagy végtag(ok) elvesztése, halláskárosodás vagy görcsrohammal járó betegségek, mentális retardáció).
A meningococcus betegség veszélye minden korcsoportnál fennáll, de kialakulásának kockázata csecsemőkorban (főként 6 hónapos kor előtt) a legnagyobb.
A betegség ellen védekezés az életkoruk alapján a legfőbb rizikócsoportba tartozó csecsemőknél 2-3 hónapos kortól, az 5 év alatti gyermekek, zárt közösségekben élő gyermekek és fiatal felnőttek esetében, ill. bizonyos kórállapotok megléte esetén javasolt.
A csecsemők és kisgyermekek oltására – az életkori alkalmazhatóságot figyelembe véve – a meningococcus B elleni védekezés vonatkozásában jelenleg egyedül a Bexsero alkalmazható.
Európában a legtöbb meningococcus megbetegedést a baktérium öt legismertebb – védőoltással megelőzhető – változatából a B és a C típus okozza. Magyarországon az elmúlt évtizedben évente átlagosan 43 meningococcus okozta esetet jelentettek, és az epidemiológiai évek túlnyomó többségében a B szerocsoport előfordulása volt a domináns - áll a közleményben.