A gyomor-bélrendszer, szív, ér és vázizom eredetű betegségekben szenvedő páciensek életkörülményeinek javítása és élethosszának megnövelése a célja annak a programnak, amelyet a négy orvosegyetem közösen indított, és amelyre több mint 1,47 milliárd forint uniós támogatást kaptak.
A projekt a molekuláris biológiai kutatásoktól egészen az új technológiákon alapuló gyógyító tevékenységig igyekszik átfogni az orvostudományi kutatások közel teljes vertikumát. Erre a négy orvosegyetem között megvalósuló együttműködések adnak lehetőséget csakúgy, mint az egyes intézményekben már ma is megvalósuló alapkutatási-klinikai kapcsolatrendszer. A program szoros kapcsolóeleme a transzlációs medicina.
A négy szervrendszert érintő kutatások három fő irányt érintenek számos hazai és nemzetközi kutatócsoport együttműködésében: élettan és kórélettan, regeneráció, terápia. A projekt során vizsgált betegségek, például az érelmeszesedés, a cukorbetegség, a szívelégtelenség, a hasnyálmirigy-gyulladás, a cisztás fibrózis közül a legtöbb korai halálozáshoz vezet, és komoly kihívást jelentenek az orvosoknak. A várható eredmények hozzájárulhatnak ezen betegségek kialakulási mechanizmusainak megértéséhez, korai felismeréséhez és kezeléséhez.
A résztvevők a kutatások eredményeképpen előreláthatólag jelentős Európai Unió által támogatott pályázatokhoz tudnak majd csatlakozni. A pályázatban vállalt tudományos munkába hallgatókat és fiatal kutatókat is bevonnak: a kutatói utánpótlást támogató programokban a tervek szerint 66-an vesznek részt, köztük 19 új fiatal szakember. A projekt A projekt tervezetten 2017. szeptember 1. és 2020. augusztus 31. között valósul meg.
A program nyitó rendezvényét a Pécsi Tudományegyetem szervezésében szeptember 19-én Pécsett tartották.