Az egészségügyben 279 ezer forint volt az átlagbér szeptemberben, ez 4,4 százalékkal több mint tavaly ilyenkor.
Szeptemberben 13,6 százalékkal nőttek az átlagkeresetek az egy évvel korábbiakhoz viszonyítva - jelentette szerdán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Ezzel negyedik hónapja haladja meg a 13 százalékot az átlagkeresetek éves emelkedési üteme. A növekedésre a minimálbér és a garantált bérminimum 15, illetve 25 százalékos emelése, a költségvetési szféra egyes területeit, továbbá az állami közszolgáltató cégek dolgozóit érintő keresetrendezések voltak hatással.
Szeptemberben a teljes munkaidőben alkalmazásban állók nemzetgazdasági szintű átlagos bruttó keresete a legalább öt főt foglalkoztató vállalkozásoknál, a költségvetési intézményeknél és a megfigyelt nonprofit szervezeteknél 292 900 forint volt. Az átlagos nettó kereset családi kedvezmény nélkül 194 800 forint volt, a kedvezményt is figyelembe véve pedig 202 700 forintra becsülhető.
A legmagasabb bruttó átlagbér a pénzügyi, biztosítási szektorban 520,6 ezer forint volt 9,6 százalékos emelkedéssel, de az infokommunikáció területén alkalmazottak átlagkeresete is megközelítette a 492 ezer forintot, az átlagosnál alacsonyabb,10,4 százalékos növekedéssel.
Az állami szektorban a közigazgatás, védelem terén és a kötelező társadalombiztosításban dolgozók bruttó bére 22,6 százalékkal emelkedett egy év alatt, és elérte a 241 ezer forintot. Az oktatásban 295 ezer forint volt az átlagbér, 7,4 százalékkal több a tavaly szeptemberinél, az egészségügyben pedig 4,4 százalékkal nőttek a bérek 279 ezer forintra.