• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

2,56 millió fertőzött, 177 ezer halott - friss hírek a világból

Hírek 2020.04.22 Forrás: MTI
2,56 millió fertőzött, 177 ezer halott - friss hírek a világból

A férfiaknál 50 százalékkal nagyobb a halálozási kockázat fertőzés esetén, mint a nőknél, és ez a különbség nő az életkorral.

A franciák hat százaléka esik át a fertőzésen a karantén végéig

A franciák mintegy hat százaléka esik át a koronavírus-fertőzésen a kijárási korlátozások május 11-re tervezett végéig, ami nagyon alacsony szint ahhoz, hogy további óvintézkedések nélkül az országot ne érje el a járványnak egy második hulláma - írta kedden közzétett tanulmányában a párizsi Pasteur Intézet. "Ahhoz hogy egy második hullám elkerüléséhez a kollektív immunitás elégséges legyen, az emberek 70 százaléknak immunisnak kellene lennie. Ettől nagyon távol vagyunk" - mondta a francia hírügynökségnek Simon Cauchemez, a Pasteur Intézet kutatója, aki a francia közegészségügyi szolgálattal és a tudományos akadémiának megfelelő CNRS-szel közösen, matematikai modellezések alapján készített tanulmány egyik szerzője. Véleménye szerint egy jelentős második hullám elkerülése érdekében a karantén feloldása után is szükség lesz óvintézkedésekre.

Hasonló perspektívát vetített elő vasárnap Edouard Philippe miniszterelnök, amikor jelezte, hogy a kormány május 11-től csak fokozatosan oldja fel a jelenlegi szigorú kijárási korlátozásokat, s a "karantén után és valószínűleg még hosszú ideig nem lesz olyan a franciák élete, mint korábban volt".

A lakosság alacsony szintű fertőzési szintje a tanulmány szerint magának a karanténnak köszönhető. Míg március 17. előtt egy vírushordozó átlagosan 3,3 embert fertőzött meg, jelenleg ez a szám 0,5. A karanténintézkedések elődleges célja a vírus terjedésének lefékezése annak érdekében, hogy az egészségügyi rendszer képes legyen ellátni egy időben valamennyi intenzív ápolásra szoruló súlyos beteget.

A statisztikák és modellezések alapján készült becslés szerint a franciák megközelítőleg 5,7 százaléka, mintegy 3,7 millió lakos esik át a fertőzésen május 11-ig. A kutató szerint azonban mindegy, hogy 6, 10 vagy 20 százalékos az arány, miután azon nem változtat, hogy "messze lesz attól a 70 százaléktól, ami ahhoz lenne szükséges, hogy problémamentes legyen a karantén feloldása". A becslés szerint egyébként a fertőzöttek 2,5 százaléka igényel kórházi ellátást, és 0,5 százaléka hal bele a Covid-19 betegség szövődményeibe. "A halálozás korosztályonként és nemenként változó. A férfiaknál ötven százalékkal nagyobb a halálozási kockázat fertőzés esetén, mint a nőknél, és ez a különbség nő az életkorral" - hívta fel a figyelmet a szakember.

A karanténnal lehetővé vált a járványgörbe tetőzésének ellapítása, de a tetőzés nagyon magas szinten van - emlékeztetett Olivier Véran egészségügyi miniszter kedden a France2 köztelevízióban. "Ez nem is egy csúcspont, hanem egy fennsík, amelynek időtartama változhat" - tette hozzá. Úgy vélte, hogy még nem beszélhetünk a tetőzés végéről.

A halottak száma hétfő este meghaladta a 20 ezret, de a kórházi betegek száma immáron ötödik napja fokozatosan csökkent. Jelenleg 30 ezer embert ápolnak kórházban, közülük csaknem 6 ezren szorulnak intenzív kezelésre, de március 1. óta a kórházakból már több mint 37 ezren gyógyultan távoztak.

Nagy-Britanniában a héten kezdődik az oltóanyag emberi tesztelése

Oltóanyagot fejlesztett ki az Oxfordi Egyetem az új típusú koronavírus ellen, a vakcina emberi tesztelése a héten kezdődik - jelentette be kedden a brit egészségügyi miniszter. Matt Hancock a Downing Streeten tartott szokásos napi kormányzati sajtótájékoztatón elmondta, hogy az oltóanyagot csütörtöktől kezdik kipróbálni önkéntes jelentkezőkön. Hozzátette: új oltóanyagok kidolgozása rendszerint éveket vesz igénybe, ám ezúttal néhány hónap alatt sikerült kifejleszteni a Covid-19 járványt okozó SARS-CoV-2 koronavírus elleni vakcinát. Hancock nem tett utalást arra, hogy az oltás mikortól lesz tömegesen alkalmazható, csak annyit mondott, a héten az oltóanyag próbaidőszaka kezdődik.

Elmondta: az Oxfordi Egyetem mellett az egyik neves londoni kutatóegyetem, az Imperial College London is dolgozik a vakcina kifejlesztésén. Az egészségügyi miniszter közölte: a két egyetemnek a kormány 42,5 millió fontot (több mint 17 milliárd forintot) juttat a klinikai próbák finanszírozására. Hancock szerint a brit kormány meggyőződése, hogy az oltás a legjobb eszköz a koronavírus leküzdésére. Közölte, hogy a két egyetem vakcinafejlesztési programja ígéretes és gyors ütemben halad, és ehhez a kormány minden lehetséges támogatást megad. "Annak, hogy mi lehetünk az első ország a világon, amelyik sikeres oltóanyagot fejleszt ki, olyan óriási előnyei vannak, hogy én ezért hajlandó vagyok mindent megadni" - fogalmazott keddi sajtótájékoztatóján a brit egészségügyi miniszter.

A kedden ismertetett legújabb statisztika szerint az elmúlt 24 órában a brit hatóságokhoz 823 olyan halálesetről érkezett bejelentés, amelyet a Covid-19 járvány okozott. Egy nappal korábban a brit kórházak 449, két napja 596, három napja 888 koronavírus-fertőzött beteg haláláról számoltak be. A nagy-britanniai adatok rendszeres közlésének kezdete óta az egy napon belüli halálesetek eddigi legmagasabb száma 980 volt; ezt március 9-én rögzítették. Azóta jelentős napi ingadozásokkal, de a hosszabb távú gráfok görbéjét nézve stabilizálódott, illetve csökkent a napi halálozási szám. A hétfőn ismertetett 449 haláleset a halálozások számának legalacsonyabb napi növekedése volt az utóbbi két hétben. A brit egészségügyi minisztérium keddi tájékoztatása szerint Nagy-Britanniában eddig 17 337-en haltak meg a Covid-19 betegségben.

Az ismertetés szerint a szűréssel újonnan azonosított koronavírus-fertőzöttek száma egy nap alatt 4301-gyel emelkedett. Egy nappal korábban 4676, két napja 5850, három nappal ezelőtt 5526 új fertőzésről számoltak be a brit hatóságok. A kedden jelentett 4301 fős legutóbbi napi esetszám-emelkedés hetek óta a legalacsonyabb. Nagy-Britanniában keddig 535 342 szűrővizsgálatot végeztek és 129 044 emberről állapították meg, hogy megfertőződött az új koronavírussal.

Boris Johnson miniszterelnök, aki szintén átesett a Covid-19 betegségen és három napig intenzív osztályon is kezelték, továbbra is Chequersben, a brit kormányfők angliai pihenőhelyén lábadozik, és hivatalosan még nem állt munkába. A Downing Street szóvivőjének tájékoztatása szerint azonban kedden már telefonon beszélt Donald Trump amerikai elnökkel. A londoni miniszterelnöki hivatal szóvivője szerint Johnson és Trump egyetértett abban, hogy összehangolt nemzetközi lépéseket kell tenni a Covid-19 járvány ellen, bevonva a hét vezető ipari hatalom (G7) csoportját is, amelynek jelenleg az Egyesült Államok az elnöke.

Olaszországban tovább csökkent az aktív fertőzöttek száma, a halottaké ismét emelkedett

Olaszországban ismét ötszáz felett volt a koronavírus-fertőzés 24 óra alatt jelzett halálos áldozatainak a száma, amely elérte a 24 648-t - közölte kedd este az olasz polgári védelmi hatóság. Az aktív fertőzöttek azonban egymás utáni második nap tovább csökkent.

A halottak napi emelkedésének száma 534 volt a hétfői 454 után. Vasárnap 433 halálesetet jeleztek. Az aktív fertőzöttek száma 528-cal csökkent az egy nappal ezelőttihez képest. A járvány februári terjedése óta ez volt az egymást követő második nap, hogy az aktív betegek száma országosan nem emelkedett. Jelenleg az aktív betegek száma meghaladja a 108 ezret.

Ez volt a 17. egymás utáni nap, hogy csökkent az intenzív osztályon kezeltek száma is. A gyógyultak száma meghaladja az 51 ezret. Az utóbbi nap alatt több mint 2700-an gyógyultak meg, ami az eddigi legmagasabb adat. A gyógyultakat és a halottakat is számolva a diagnosztizált fertőzöttek száma elérte a 183 957-t.

A gócpont Lombardiában újból megugrott és 960-ra nőtt az egy nap alatt diagnosztizáltak száma. Április 17-én már négyszáz alatt volt a számuk, azóta ismét emelkedett. Az elmúlt 24 óra alatt 203-an haltak bele a Covid-19 betegség szövődményeibe. 

Az olasz sajtó kedden nyilvánosságra hozta az olasz egészségügyi tárca titkos dokumentumait, amelyek már január elején egy Kínából érkezett, ismeretlen eredetű tüdőgyulladásjárvány olaszországi megjelenését vázolták. A tárca három vésztervet dolgozott ki, de a legmagasabb fokozatút nem küldték át a többi minisztériumnak és tartományoknak, a pánik elkerülésére. Ebben több mint 600 ezer halottat jósoltak Olaszországban. A tárca eddig nem cáfolta az értesüléseket. A kormány január 28-án függesztette fel a Kínával közvetlen légijáratokat, és vezette be a veszélyhelyzetet.

Stefano Vella, a római Gemelli Kórház virológusa úgy vélekedett, sem a politika, sem az egészségügy nem ismerte fel időben a koronavírus-fertőzés "erejét". A korábbi előrejelzések március közepére tették a tetőzést, ami után gyors csökkenést jósoltak, ezzel ellentétben a járványgörbe nagyon lassan ível lefele.

Az Egyesült Államokban csökken a halálos áldozatok száma

Az Egyesült Államokban csökken a járvány halálos áldozatainak  a száma a baltimore-i Johns Hopkins egyetem és kórház keddi adatai szerint. Az Egyesült Államokban kedden 1433 ember hunyt el az új típusú koronavírus okozta Covid-19 nevű tüdőgyulladásos betegségben, és ez az elmúlt két hétben  ebben a tekintetben a legkisebb szám volt. A múlt héten ugyanis volt olyan nap, amikor 24 óra alatt 4591 halálos áldozatot követelt  a járvány.

Andrew Cuomo, New York állam kormányzója a kedden délelőtt tartott sajtóértekezletén  szintén csökkenő tendenciáról számolt be. Elmondta, hogy hétfőn az állam kórházaiban 452 ápolt, az idősotthonokban pedig 29 beteg hunyt el, de csökkent az  újonnan kórházba szállított Covid-19-es betegek száma. Hozzátette ugyanakkor, hétfőn még mindig 1300 embert szállítottak kórházba. A kormányzó bejelentette, hogy az állam egyes részein a héten már engedélyeznek nem sürgős műtéteket is. A múlt hónapban ugyanis valamennyi, nem sürgős orvosi beavatkozást megtiltott  New York állam egész területén annak érdekében, hogy a kórházi ágyak 25-30 százaléka felszabaduljon a koronavírus fertőzöttjeinek számára.

Cuomo leszögezte: az egyes tagállamok a felelősek a vírustesztekért, de a szövetségi kormányzatnak kell gondoskodnia a készletekről, illetve a tesztek utánpótlásáról. Mint mondta: a vírustesztek ügye lesz a Donald Trump elnökkel kedden délután a Fehér Házban folytatandó megbeszélésének legfőbb témája is.     New York államban rendkívüli mértékben megnőtt a munkanélküliek száma, mondta Cuomo, hozzátéve, hogy a gazdaság újranyitásáról a térség többi tagállamának kormányzóival együtt döntenek majd.

Több tagállamban - az elővigyázatos intézkedések figyelembevételével ugyan, de - arra készülnek, hogy ezen a héten újraindítsák a gazdaságot. Trump elnök hétfőn este bejelentette, hogy Montanában pénteken, Ohióban, Idahóban és Észak-Dakotában pedig május elsején indulnak újra a nem alapvető fontosságú üzleti tevékenységek is. Vermontban szintén május elsején nyitnak újra az üzletek, Brian Kemp, Georgia kormányzója pedig kedden délelőtt közölte, hogy a héten újra kinyitnak a fitnesztermek, fodrászatok, kozmetikák, és más, nem alapvető fontosságú üzletek.

Megkezdte működését az új-moszkvai járványközpont

Az első húsz koronavírus-fertőzött páciens fogadásával megkezdte működését kedden Új-Moszkvában az a járványközpont, amelynek építését március 12-én kezdték meg az orosz fővároshoz 2012-ben csatolt területen. Eközben Oroszországban több mint 5600-zal nőtt az ismertté vált fertőzések száma. Szergej Perehodov főorvos közölte, hogy a korszerű, több mint 80 ezer négyzetméteres kórház 800 beteg fogadására alkalmas, de kapacitása szükség esetén 900-ra növelhető. Az intézményben több mint 500 egészségügyi szakember kezdte meg a munkát, de létszámuk hamarosan ezer fölé bővül majd.

Oroszországban az elmúlt egy nap alatt 5642-vel 52 763-ra nőtt a regisztrált koronavírus-fertőzések száma, ami 12 százalékos növekményt jelent. Az esetek 45 százaléka tünetmentes. A halálozások száma 51-gyel 456-ra, a gyógyultaké pedig 427-tel 3873-ra emelkedett. A fertőzések száma Moszkvában 29 433, Moszkva megyében 5959, Szentpéterváron pedig 1973. A halálozások száma ezekben a régiókban 233-ra, 49-re és 11-re nőtt, a gyógyult pácienseké 2057-re, 179-re és 280-ra.

A The Moscow Times című lap úgy értesült, hogy a kommunarkai járványkórházban elhunyt Makszim Sztarinszkij 56 éves urológus, az első orosz orvos, aki Covid-19-betegek kezelése közben fertőződött meg. Ugyanott Gyenyisz Procenko főorvos, aki Vlagyimir Putyin elnököt március 24-én körbevezette az intézményben, szerencsésen felgyógyult korábban.

Az országban eddig mintegy 2 millió 140 ezer szűrést végeztek el - ebből csaknem 90 ezret az elmúlt egy nap alatt -, és csaknem 140 ezer embert tartanak orvosi megfigyelés alatt fertőzés gyanújával. Putyin egy keddi videokonferencián kifejezte reményét, hogy nem lesz szükség a járvány elleni küzdelemben a pótlólagos ágy- és műszerkapacitásra, de leszögezte, hogy a tartalékoknak kötelezően rendelkezésre kell állniuk.

A fővárosban egyébként szerdától a megfázásos betegek esetében is ugyanúgy kötelező lesz a kéthetes házi karantén, mint az igazolt koronavírus-fertőzötteknél. A hatóságok a geolokációs adataik alapján figyelik majd a mozgásukat. Az orvosokat már korábban is úgy instruálták, hogy a kezdeti tünetek hasonlósága miatt eleve Covid-19-gyanúval kezeljenek minden légúti fertőzést. Az érintettek a továbbiakban csak egészségügyi kezelés céljából hagyhatják el lakásukat.

Moszkvában egyébként szerdától automatikussá válik a gépkocsiforgalom ellenőrzése: térfigyelő kamerák fogják kiszűrni azokat az autókat, amelyek rendszámához üzemeltetőik nem szereztek be előzetesen digitális engedélyt. Kódot kell beszerezniük a kerékpáron vagy más, rendszám nélküli kerekes járművön közlekedőknek is. A moszkvai tömegközlekedést kizárólag a kódigénylésben megjelölt számú bérletkártyával vagy szociális igazolvánnyal lehet majd igénybe venni, a vonaljegyeket kivonják a forgalomból. A szabályozás május 1-jéig érvényes.