Hazai gyógyszergyártás: stabil betegellátás, meghatározó nemzet- és külgazdasági szerep, növekvő K+F ráfordítások.
1990-ben jött létre a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetsége (MAGYOSZ) a világszínvonalú magyar gyógyszeripar érdekeinek képviseletére. Az immár 22 tagot számláló szervezet az azóta eltelt 35 év alatt kifejezetten tett a stratégiailag fontos ágazati fejlesztéséért, hogy biztosítsa a biztonságos betegellátást és támogatást a nemzet- és külgazdaság támogatásához. Az összes feldolgozóipari K+F ráfordítás jelenleg 29 százalékos teljesítő ágazat által jelentett bruttó hozzáadott érték a kibocsátásának 51 százalékát teszi ki. Az egy lakosra jutó gyógyszeripari exportban hazánk a 12. a világon. Magyarországon minden második beteg a MAGYOSZ valamely tagvállalatának készítményével gyógyul. Évente csaknem 1.500 féle, összesen 89,7 millió doboz magyar gyógyszert értékesítenek hazánkban - foglalta össze a szervezet közleménye.
A magyar gyógyszergyártás több mint 120 éves múltra tekint vissza, és Európában az egyik legrégebbi iparágnak számít, egyesítve a gyártási tradíciókat, a szaktudást és a modern technológiai csúcsminőséget. A MAGYOSZ gyártói tagvállalatai megközelítőleg 1.700 milliárdos nettó árbevételt realizálnak. A magyar gyógyszeripar a nemzet- és külgazdaság zászlóshajója; a World Trade Organization adatai szerint a világ 19., egy lakosra vetítve a 12. legnagyobb gyógyszeripari exportőre. A MAGYOSZ gyártó tagvállalatai 15 ezer munkavállalót foglalkoztatnak. A leginnovatívabb feldolgozóipari ágazatban a K+F kiadások egy foglalkoztatottra jutó összege 3 millió forint, amely a feldolgozóipari átlag közel tízszerese.
A hazai gyógyszergyártók 1990. április 2-án hozták létre a MAGYOSZ-t, hogy közös fellépésükkel a gyógyszeripar teljes vertikumában elősegítsék a gyártást, a kutatást, a fejlesztést és a készítmények fogyasztókhoz való eljuttatását, tevékenységükkel pedig hozzájáruljanak az ország társadalmi és gazdasági céljainak megvalósításához. A szövetség azóta eltelt 35 évben végzett munkájának jelentős szerepe van abban, hogy a magyar gyógyszergyártás nemzetgazdasági jelentőséggel bír, és létfontosságú szerepet tölt be a hazai ellátás biztonságának szempontjából.
Az elmúlt 3,5 évtizedben a MAGYOSZ tevékenysége és összetétele többször megújult. A világszínvonalú magyar gyógyszeripar érdekeinek képviseletét és évszázados töretlen fejlődésének támogatását azonban változatlan elkötelezettséggel végzi a Szövetség. A közelmúltban közösen megélt társadalmi és gazdasági válsághelyzetek jelentős kihívások elé állították a hazai gyógyszergyártókat is, akik mindezek ellenére fenntartották termelésüket, és nagy mértékben hozzájárultak a nemzetgazdaság növekedéséhez. A MAGYOSZ évek óta Magyarország Kormányának stratégiai partnereként és a Nemzetgazdasági Minisztériummal partnerségben tevékenykedik. Magyarországon ma minden második beteg a MAGYOSZ valamely tagvállalatának készítményével gyógyul, többen közülük pedig meghatározó innovációs bázisnak számítanak a régióban. Mindezt jól szemlélteti 2023-as 105 milliárd forintnyi K+F beruházásuk.
A gyógyszergyártás által létrehozott bruttó hozzáadott érték kibocsátásának több mint felét, 51 százalékát teszi ki, jelentősen felülmúlva ezzel a 20 százalékos feldolgozóipari átlagot. A MAGYOSZ tagvállalatok 747 márkával és 1.495 féle termékkel segítik a hazai betegellátást, tavaly összesen 89,7 millió doboz magyar gyógyszert értékesítettek idehaza.
A gyógyszeripar nemzetközi versenyképességét jól mutatja a 87 százalékos export értékesítési aránya, a hazai termékek így több mint 100 országba jutnak el, így a MAGYOSZ tagok bevételének 82 százaléka is exportforgalmazásból származik. A gyógyszergyártás fennmaradását és megújulását a beruházások biztosítják, amelyek évek óta 100 milliárd forint nagyságrendet képviselnek. 2023-ban a K+F ráfordítások is elérték ezt az összeget. A gyógyszeripar a KSH adatai szerint a teljes feldolgozóipar K+F ráfordításainak 29 százalékos arányát teszi ki.
Az olyan nemzetközi megatrendek, mint a népesség elöregedése, a globális járványok növekvő előfordulása vagy az új kezelések iránti igények mind arra utalnak, hogy a gyógyszeripar szerepe a jövőben egyre fontosabbá válik. Az ellátás biztonságának szempontjából az önellátás meghatározó, amelyben a magyar gyógyszergyártás kulcsfontosságú. Ezt tűzte ki célul Magyarország 2024-2030-as időszakra vonatkozó versenyképességi stratégiája is, amely 15 százalékról 30 százalékra tervezi emelni a magyar termékek arányát a hazai egészségügyben, és meghatározó régiós szerepre törekszik a kutatás-fejlesztés területén a magyar orvosok és kutatók tudására alapozva.
A MAGYOSZ a jövőben is kulcsszerepet vállal az ehhez szükséges szakmai munkában, valamint a döntéshozókkal és a betegellátás szereplőivel folytatott folyamatos párbeszédhez szükséges összefogás kialakításában. Célunk továbbra is az, hogy az ágazat a tudatos fejlesztésen és a hazai gyártás erősítésén keresztül hozzájáruljon a magyar gazdaság teljesítményének javításához, az exportforgalom növeléséhez, valamint a magas végzettségű munkaerő itthon tartásához.