Új műtéti lehetőség a balesetet szenvedettek és a deformitással születettek számára.
Az akkor 44 esztendős Zsolt 2004-ben autóbalesetet szenvedett, amelyben elveszítette a bal szemét, illetve a törések miatt súlyosan sérült arcának szimmetriája. A Semmelweis Egyetem Arc-, Állcsont-, Szájsebészeti és Fogászati Klinikájának orvosai azonban sikeresen visszaállították az eredetihez közeli állapotot - számol be a Semmelweis Figyelő.
A szakemberek munkáját a huszonegyedik századi technológia is segítette. „Az úgynevezett Cone-Beam CT-vel, más néven digitális volumentomográfiával előállítható a bőrfelszín, a csontok felszíne, illetve akár a nagyon kemény csontrészek képe is" – mondta Markella Zsolt informatikus. A korábbi megoldások, úgymint a teleröntgen vagy panorámaröntgen, csupán a valóság kétdimenziós mását voltak képesek megmutatni. „Ha mérni akartam, három különálló adatállományba keveredtem bele" – vázolta föl a nehézségeket Dr. Vízkelety Tamás fogszabályozó szakorvos és állcsont-ortopédus.
Az új eljárás lényege, hogy az arcközépsíkot bizonyos mérőpontokkal együtt háromdimenziós drótvázas ábrán jelenítik meg. Így lehetőség nyílik a csontok számítógépen történő modellezésére, a külön protézisek és keményszövet-elemek méretének és formájának pontosítására. „A tervezést el tudtuk végezni viszonylag egzakt módon, de mégis a sebész szobrászi készségén múlt a végeredmény" – tette hozzá Dr. Barabás József klinikaigazgató, aki elárulta: a TÁMOP forrásból finanszírozott program végső célja az európai arcformára jellemző adatbázis létrehozása, mely akkor is segítene, ha a beteg arcában nem maradt ép, tehát viszonyítási alapot jelentő rész. „Lehetőségét látom annak, hogy az ilyen balesetet szenvedettek, illetve a veleszületett deformitással rendelkezők teljesebb életet éljenek a 3D-s arcrekonstrukció segítségével" – egészítette ki a szakértők szavait a nyolcéves műtétsorozaton átesett Zsolt.