• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

75 vállalást tettek az egészségesebb táplálkozásért

Hírek Forrás: Weborvos

Az élelmiszeripar önszabályozással segíti a népegészségügyi helyzet javulását.

A népegészségügyi mutatók romlása és az elhízás számos okra visszavezethető, összetett társadalmi probléma, melynek megoldása csak az érintettek összefogásával lehetséges. Az élelmiszeripar saját felelősségét felismerve, a szigorú jogszabályokon túlmenően egy éve az önszabályozás eszközével is él. 1 év, 25 csatlakozó 75 vállalás még csak a kezdet, az Élelmiszer-feldolgozók Országos Szövetsége célja, hogy minden érintett szereplőt bevonjon.

Az élelmiszeripar az Együtt a Fogyasztókért kezdeményezés keretein belül 2014 tavaszán, az önszabályozás eszközével élve konkrét vállalásokkal kötelezte el magát a termékfejlesztés, a reklámozás, a címkézés, valamint a testmozgás népszerűsítése területén, így is segítve a fogyasztókat a kiegyensúlyozott táplálkozás, az aktív, egészséges életmód megvalósításában és ez által egészségi állapotuk javításában.

„Fontos látnunk, hogy bár elvileg sokan szeretnének egészségesen étkezni, a többség mégis kizárólag az íz és az ár alapján dönt, amikor egy terméket levesz a polcról. Amit tehetünk, az a lehetőség megteremtése egy tudatosabb választásra, ennek biztosítása a mi felelősségünk is" – mondta Szöllősi Réka, az ÉFOSZ ügyvezető igazgatója.

„Nincs egészségtelen élelmiszer, csak egészségtelen életmód. Hosszú távon akár a legártalmatlanabb élelmiszerek túlzott fogyasztása is ártalmas lehet, éppen ezért a mértékletesség a legfontosabb. Felesleges és haszontalan egyedül az élelmiszergyártókra mutogatni, ezért fontosnak tartom az olyan szabályozó és szakmai szervezetek szerepvállalását a kezdeményezésben, mint az MDOSZ. A jelenlegi népegészségügyi problémákat nem kizárólagosan a gyártók okozták, ugyanakkor tevékenységük, amely a fejlesztések tekintetében az egészséges táplálkozást helyezi előtérbe, nagymértékben segíthet a megoldásában" – vélekedik Kubányi Jolán, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének elnöke.

A huszonötödikként most csatlakozó magyar kkv, a Detki Keksz Kft. négy vállalást tett. „Hisszük, hogy a nemzetközi és hazai nagyvállalatok mellett a hozzánk hasonló kisebb magyar vállalkozásoknak is megvan a szükséges háttere és eszközei ahhoz, hogy lehetőségeikhez mérten, hathatósan hozzájáruljanak a kezdeményezés eredményességéhez. Az ipar ereje az együttműködésben és a közös célok mentén való cselekvésben rejlik"– hangsúlyozza Pavlova Olga ügyvezető igazgató.