Az idén Magyarországon felfedezett új női esetek száma egy fél év alatt már majdnem annyi volt, mint tavaly egész évben.
December elseje az AIDS elleni küzdelem világnapja; ehhez kapcsolódóan a haon.hu dr. Jancsik Viktort, a Debreceni Egyetem Kenézy Gyula Campus infektológiai szakambulanciájának részlegvezető főorvosát kérdezte, aki elöljáróban elmondta: az elmúlt 38 évben közel ötezer HIV-fertőzöttet regisztráltak Magyarországon.
– Becslések szerint a világon eddig 85 millió ember fertőződött meg HIV-vel, abból 40 millió halt meg. Jelenleg 39 millió ember él a betegséggel – köztük 1,5 millió gyermek –, ez a szám minden évben 1,3 millió fővel gyarapodik. Évente a világon HIV-hez köthető megbetegedésben 630 ezren halnak meg. Ez alapján elmondható, hogy globálisan csökken a HIV-betegséggel élők és az ahhoz köthető halálesetek száma is, de ez nem az jelenti, hogy megszabadultunk tőle. Azt látjuk egyébként, hogy a női betegek, így a heteroszexuális terjedés száma növekszik. Ezzel azt a tévhitet is el kell oszlatnunk, hogy ez kizárólag a homoszexuálisok betegsége.
Az idén Magyarországon felfedezett új női esetek száma egy fél év alatt már majdnem annyi volt, mint tavaly egész évben. Ez mindenképpen figyelemreméltó arány. Nagyon fontos a betegség elkerülésére irányuló felvilágosító tevékenység – hangsúlyozta az orvos.
A HIV-vel élők között egyre inkább nőni fog az idősebbek – az 50. életévüket meghaladó emberek – aránya. – Ennek egyik oka, hogy akik fiatalon kapták meg a betegséget, a gyógyszeres kezelésnek köszönhetően nem haltak meg. A másik ok, hogy régebben fertőződtek meg, de egyéb betegségek kapcsán csak 50 éves koruk után fedezik fel náluk a betegséget, vagy ebben az életkorban kapják el. Ez utóbbi eseteknél a heteroszexuális terjedés a jellemzőbb – mutatott rá a szakember.
A debreceni HIV Decentrumban jelenleg több mint ötven beteget gondoznak. Pontos számot nehéz mondani, mert a legutóbbi szakrendelésen is megjelent 2 új ember, illetve a gondozottak közül sokan nem térnek vissza kontrollra. A debreceni decentrumba járó betegek többsége 30-50 év közötti, de van 80 éves is.
További részletek a teljes cikkben