Emmi: egyre többen veszik igénybe a hajléktalanszállókat, de a kihasználtság 90 százalékos, van még hely.
Egyre több rászoruló veszi igénybe a számukra nyújtott segítséget, jelenleg a hajléktalan emberek számára fenntartott férőhelyek telítettsége országosan kilencven százalékos, ugyanakkor még továbbra is bőven van szálláshely, minden jelentkező elhelyezése biztosított - tudatta az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) pénteken az MTI-vel.
A hajléktalanszállók az elmúlt napok havazásai, téliesebbre fordult időjárása alatt is folyamatosan fogadják az arra rászorulókat. A nappali melegedők és az éjjeli menedékhelyek használatba vétele ilyenkor kulcsfontosságú, hiszen az elhúzódó mínuszok és fagyközeli hőmérséklet tartós egészségkárosodást okozhat - írta az Emmi az MTI-hez eljutatott közleményében.
A tárca közölte: országszerte összesen több mint 19 ezer 500 férőhely - 7500 nappali és 12 ezer éjszakai szállás - áll rendelkezésre. Jelenleg a férőhelyek telítettsége országosan kilencven százalékos, ami "azt jelzi, hogy már többen veszik igénybe a segítséget, ugyanakkor még továbbra is bőven van üres kapacitás, minden jelentkező elhelyezése biztosított" - olvasható.
A közlemény szerint 2018 októbere óta mintegy 1600-zal több ember vette igénybe a hajléktalanellátást, mint előtte.
Kitértek arra is, hogy a hajléktalanok számára az üres férőhelyekről az országosan működő hét regionális diszpécserközpont ad naprakész tájékoztatást. Több mint 200 állami és karitatív szervezet segít a rászorulóknak, így senkinek sem kell a szabad ég alatt töltenie a hideg éjszakákat.
Télen a több mint 9,1 milliárdos támogatáson túl 300 millió forint tartalékforrás biztosításával segítette a kormány a jogszabály módosításból fakadó szociális többletfeladatok ellátását - írták.
Az Emmi kiemelte: a kormány - "szemben az ellenzéki pártok felelőtlen álláspontjával" - továbbra is arra törekszik, hogy senki ne éljen életvitelszerűen az utcákon, erdőkben, hanem vegye igénybe a rendelkezésre álló szálláshelyeket.
A hajléktalanszállókon nemcsak a szállás, tisztálkodás és étkezés biztosított, de a szociális munkatársak képzéssel, egészségügyi ellátással, jogi segítséggel, munkahely kereséssel is segítenek kitörni a hajléktalan életformából - mutattak rá.