• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

A beteg társának is árt a szívroham

Hírek Forrás: MTI

Szívrohamot elszenvedett emberek társainál nő a depresszió és a szorongás kockázata.

A szívrohamot elszenvedett páciensek társainál nagyobb arányban emelkedik a depresszió és a szorongás kockázata, mint más halállal végződő vagy nem halálos betegség esetén - állapították meg dán és brit kutatók.

A European Heart Journal című szakfolyóiratban közzétett tanulmány szerzői úgy találták, hogy a szívrohamban meghalt emberek társai az eseményt követő egy éven belül háromszor nagyobb valószínűséggel kezdtek antidepresszánst szedni, mint az azt megelőző évben. Az antidepresszáns alkalmazásának kockázata még azoknál is emelkedett 17 százalékkal, akiknek a párja túlélte a szívrohamot.

A szakemberek hangsúlyozzák, hogy egy szívroham az egész családra hatással lehet, a betegek partnerét pedig különösen érzékenyen érintheti.

A mostani tanulmány az első, amely az életben maradt páciensek partnereinek egészségét is vizsgálta. "Ez egy fontos közegészségügyi kérdés, amelyre - úgy tűnik - kevés figyelem fordul az orvosok és a döntéshozók körében is" - mutatott rá Emil Fosbol, a tanulmány egyik szerzője, a Duke Egyetem orvosi központjának munkatársa.

Elemzésükhöz országos dániai adatbázisokat, regisztereket használták a kutatók, köztük anyakönyvi adatokat. Összesen 16 506 olyan embert vontak be vizsgálatukba, akinek a társa hirtelen szívhalált szenvedett el 1997 és 2008 között, valamint 44 566 olyan embert, akinek a társa túlélte a szívrohamot.
Az eredményeket összehasonlították 49 518 olyan ember egészségügyi adataival, akinek a partnere meghalt, ám nem hirtelen szívhalál miatt, illetve 131 563 olyan ember adataival, akinek társát kórházban kezelték, de nem szívrohammal - idézte a tanulmányt a BBC hírszolgálata.

Felmérték az antidepresszáns és szorongásoldó gyógyszerek használatát is a szívrohamot megelőző és az azt követő egy évben, valamint vizsgálták az orvosi feljegyzések között azt, hogy állapítottak-e meg a páciensek társainál depressziót, illetve követtek-e el öngyilkosságot.

A kutatók arra jutottak, hogy amikor a partnernek szívrohama volt, akkor az párja egészségét súlyosabban befolyásolta, mintha más betegségben halt meg vagy éppen túlélte azt. Azt feltételezik, hogy ennek oka a szívroham váratlan és hirtelen jellegében keresendő, hiszen ilyenkor nincs idő a halálra vagy betegségre való lelki felkészülésre.