A fonálféreg okozta bőrférgesség szúnyogok közvetítésével jut el a háziállattól a gazdáig.
A háziállatokat és gazdáikat is veszélyeztető bőrférgességre hívja fel a figyelmet az Elveszett Állatok Alapítvány. A fonálféreg (Dirofilaria repens) okozta bőrférgesség (dirofiláriózis) szúnyogok közvetítésével jut el a háziállattól a gazdáig. A kór eredetileg Dél-Európára és Dél-Ázsiára volt jellemző, de a felmelegedés következtében északabbra húzódó gazdaszúnyogok miatt már Magyarországot is veszélyezteti a megbetegedés.
A bőrféreg alattomosan terjed, és a gyakori tünetmentesség miatt hosszú ideig észrevétlen marad. A kifejlett, akár 5-17 centiméter hosszúra is megnövő férgek éveken át képesek a bőr alatt vándorolni úgy, hogy a fertőzött háziállatok semmilyen súlyos tünetet nem mutatnak. A férgek lárvái a véráramba kerülnek, majd szúnyogcsípés útján bejutnak a következő gazdaszervezetbe. A fertőzöttségre sokszor csak esetleges műtétnél derül fény, vagy amikor a férgek a szemet támadják meg, ahol maradandó károsodást, illetve akár vakságot is okozhatnak - írták az MTI-hez kedden eljuttatott közleményben.
A szervezetbe került és kifejlődött élősködők elpusztítása csak nagyon erős vegyszerekkel lehetséges, ami kockázatos, ezért megfontolandó. Embernél ez a fajta megoldás nem is jöhet számításba, marad egyedüli módszerként - ha kiderül, hol bújt meg a féreg - a sebészeti kezelés.
A kór elleni védekezés legcélravezetőbb módszere a megelőzés. Saját egészségünk megóvása mellett elsősorban a szúnyogok általi terjesztést kell megakadályozni rovarirtó nyakörvek és cseppentő készítmények használatával. Fertőzöttség esetén a bőrféreg szaporodási lehetőségét gyógyszeres kezeléssel lehet visszaszorítani.
A bőrférgesség elleni hatékonyabb védelem és a nagyobb biztonság érdekében különféle védekezési lehetőségek kombinálását javasolják a szakértők.