A Füstölgők Társasága is a szigorított dohányzási szabályok betartását szorgalmazza.
A Füstölgők Társasága - bár számos ponton nem tartja életszerűnek a dohányzási szabályok szigorításáról szóló törvényt - jogkövető viselkedésre kér minden dohányost. A társaság pénteken az MTI-hez eljuttatott közleményében emlékeztetett, hogy a tavaly megszavazott, a nemdohányzók védelméről szóló törvény január elsején lépett érvénybe, három hónapos türelmi idővel. Vasárnaptól már nemcsak figyelmeztetnek az ellenőrző hatóságok, hanem büntetnek is.
A Füstölgők Társasága viszont úgy véli, "most fog megmutatkozni, hogy a törvény számos ponton nem életszerű, betarthatatlan, ezért módosításra szorul". A társaság aggályosnak tartja például a teljes dohányzási tilalom bevezetését mind a munkahelyek, mind a szórakozóhelyek és éttermek esetében. Ugyanis, mint írták, ezek a rendelkezések megfosztják a dohányosokat önrendelkezési joguktól.
Mint fogalmaztak, társaságuk síkraszáll azért, hogy ha valaki felnőttként úgy dönt, hogy dohányzik, tehesse civilizált, emberi körülmények között. Ugyanakkor fontosnak tartják a fiatalkori dohányzás visszaszorítását is - tették hozzá. Ezért a társaság reméli, hogy egy ezt célzó, hosszú távú prevenciós stratégia megalkotásának a szándéka is megjelenik majd a törvényben.
A nemdohányzók védelméről szóló törvény szigorítása értelmében 2012. január 1-jétől tilos a dohányzás közforgalmú intézményekben - így a szórakozó- és vendéglátóhelyeken, a munkahelyeken, a közösségi közlekedési eszközökön és a megállókban, az aluljárókban, a játszótereken, valamint a megállóhelyek és a játszóterek ötméteres környezetében. A helyi önkormányzatok további közterületeken is megtilthatják a dohányzást.
A dohányzási tilalom betartását már a szabályozás életbe lépése, január elseje óta ellenőrzi az ÁNTSZ, de egyelőre nem bírságolhat. Vasárnaptól viszont a három hónapos türelmi idő lejártával szabályszegés esetén magánszemélyekre 50 ezer forintig, intézményekre 2,5 millió forintig terjedő bírságot is kiszabhatnak a népegészségügyi szakigazgatási szervek.
Szabó Enikő helyettes országos tiszti főorvos korábban az MTI-nek elmondta: a türelmi időszak alatt több mint 13 ezer ellenőrzést végeztek. Körülbelül nyolcszáz volt azon egységek száma, ahol azt tapasztalták, hogy nem vagy nem megfelelően tartják be a jogszabályokat. Ezeknek csak a töredéke volt olyan egység, ahol a türelmi időre hivatkozva hagyták figyelmen kívül az új szabályozást. A szigorúbb szabályozással szembeni ellenállást többnyire vendéglátó- és szórakozóhelyeken tapasztalták.