• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

A használt pacemakerek beültetéséről

Hírek Forrás: MTI

Az FDA egyelőre csak egyszeri alkalmazást tesz lehetővé a pacemakerek esetében.

Évente egy-kétmillió szívbetegnek volna szüksége pacemaker beültetésére, de ez sok országban a magas költségek miatt lehetetlen: az Egyesült Államokban éppen ezért klinikai próbával egybekötött mozgalmat szerveznek, hogy a pacemakerrel élő emberek halála után a még évekig működőképes készüléket eljuttassák az arra rászoruló betegeknek távoli országokba.

Az amerikai pacemakerek legolcsóbb változatai ötezer dollárba kerülnek, amely lényegesen meghaladja a munkából élők egész esztendei jövedelmét a világ számos országában. Nagyon sokan kerülnek várólistára, amíg valamilyen adománynak köszönhetően megkaphatják az életet jelentő pacemakert.

Payman Zamani és munkatársai egy egyesült államokbeli egyetemen gondos nyilvántartást vezettek az ott meghalt szívbetegekről, akiknek a mellkasában pacemaker működött. Azt is megvizsgálták, hogy a műszer parányi akkumulátora még mennyi ideig biztosította volna a működőképességet.

Az elhunyt betegek mellkasából kiemelt készülékek között számos olyan akadt, amely még legalább négy esztendeig megbízhatóan védte volna viselőjét a végzetes szívritmuszavartól. A munkacsoport végigjárta a jogi lépéseket, amelyekre szükség volt ahhoz, hogy a hozzátartozók engedélyével az elhamvasztás előtt kiemelhessék a műszert.

Voltak betegek, akik a végrendeletükben eleve megírták, hogy haláluk esetén a testükben lévő pacemakert olyan betegtársra hagyják, akinek szüksége van az eszköz beoperálására.

Az illetékes amerikai hivatal, amely a gyógyszerek és orvosi műszerek engedélyezésével foglalkozik (FDA), egyelőre csak egyszeri alkalmazást tesz lehetővé a pacemakerek esetében. A mostani vizsgálat alapján azonban mérlegeli a készülék kiadását más országbeli betegek számára, ha a szállítás feltételeit megteremtik.

A két legnagyobb pacemakert gyártó cég közölte, hogy a maga részéről nem támogatja a második használat lehetőségét. Arra hivatkoztak, hogy évente sok új műszert adományoznak a rászoruló betegeknek a szegény országokban.