A Nemzetközi Rákkutató Ügynökség (IARC) értékelte a kávé, a maté és a nagyon forró italok fogyasztását.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szakosodott ügynöksége, a Nemzetközi Rákkutató Ügynökség (IARC) összehívott egy 23 tudósból álló nemzetközi munkacsoportot, amely értékelte a kávé, a maté és a nagyon forró italok fogyasztásának rákkeltő hatását. (A maté az Ilex paraguariensis szárított leveleiből készült főzet. Elsősorban Dél-Amerikában, és kisebb mértékben a Közel-Keleten, Európában és Észak-Amerikában fogyasztják. A matét hagyományosan nagyon forrón (körülbelül 70 °C-on) isszák, de fogyasztható melegen vagy hidegen is.) A végső értékelés összefoglalóját ma jelentette meg a The Lancet Oncology, a részletes értékeléseket pedig az IARC Monográfiák 116. kötetében adják majd ki - hívta fel a figyelmet a publikációra a WHO magyarországi irodája.
A munkacsoport nem talált semmilyen döntő bizonyítékot a kávéfogyasztás rákkeltő hatására vonatkozóan. A szakértők ugyanakkor megállapították, hogy a nagyon forró italok fogyasztása embereknél valószínűleg nyelőcsőrákot okoz. Nem találtak döntő bizonyítékot a maté kevésbé magas hőmérsékleten történő fogyasztására vonatkozóan sem. „Ezek az eredmények arra utalnak, hogy a nagyon forró italok fogyasztása a nyelőcsőrák egyik lehetséges oka, és hogy a rák kialakulásáért valószínűleg inkább az ital hőmérséklete a felelős, mintsem maga az ital" - mondja Dr. Christopher Wild, az IARC igazgatója.
Kínában, az Iráni Iszlám Köztársaságban, Törökországban és Dél-Amerikában lefolytatott tanulmányok – ahol a teát illetve a matét hagyományosan igen forrón (körülbelül 70 °C-on) isszák – megállapították, hogy a nyelőcsőrák kockázata az ital fogyasztási hőmérsékletének emelkedésével nőtt. Állatokon végzett kísérletekben ugyancsak korlátozott bizonyíték utalt arra, hogy a nagyon forró víz rákkeltő lehet.
„A nyelőcsőrák elsődleges okai a dohányzás és az alkoholfogyasztás, különösen a magas jövedelmű országokban" - hangsúlyozta Dr. Wild. „A nyelőcsőrákos esetek többsége azonban Ázsia, Dél-Amerika és Kelet-Afrika azon részein fordul elő, ahol elterjedt a nagyon forró italok rendszeres fogyasztása, és ahol a rák ezen fajtájának magas előfordulási arányára nem találunk pontos magyarázatot."
A munkacsoport emberen és állatokon végzett több mint 1000 vizsgálat gondos felülvizsgálatát követően megállapította, hogy nincsen elegendő bizonyíték arra vonatkozóan, hogy a kávéfogyasztás általában rákkeltő lenne.
Számos epidemiológiai vizsgálat igazolta, hogy a kávéfogyasztás a hasnyálmirigy, a női mell és a prosztata daganatos megbetegedésére nem volt rákkeltő hatással, ugyanakkor csökkentette a májrák és a méhtest-rák kockázatát. A rák további több mint 20 típusát illetően nem volt döntő erejű bizonyíték.