• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

A köszönet szavai a limfóma idei világnapján

Hírek 2020.09.15 Forrás: Weborvos
A köszönet szavai a limfóma idei világnapján

A szerevezők azoknak szeretnének köszönetet mondani, akik világszerte segítik a limfómás betegeket.

Minden év szeptember 15-e a Limfóma Világnapja. Ennek alkalmából a Magyar Rákellenes Liga ismét biciklis felvonulással kívánja felhívni a figyelmet a betegségre, annak tüneteire és a korai diagnosztizálásra. A fővárosi esemény mellett a Liga több alapszervezete is szervez felvonulást, hogy minél többekhez jusson el az üzenet országszerte - tudatta a civil szervezet közleményben.

A Limfóma Szövetség (Lymphoma Coalition) kezdeményezésére 2004-ben indult útjára a Limfóma Világnap. A nemzetközi non-profit szervezet mindenkori célja, hogy egyenlő információs feltételeket teremtsen az egész világon. Támogassa és megkönnyítse a limfómás betegek szervezeteinek közösségét, illetve azok erőfeszítéseit, amik segítenek abban, hogy a limfómás betegek részesüljenek a szükséges ellátásban és támogatásban. A Koalíció immár 52 tagországból 83 tagszervezetük működik.

A világnap idei szlogenje „A Word of Thanks”, azaz a „A köszönet szavai”, amivel a szerevezők azoknak szeretnének köszönetet mondani, akik világszerte segítik a limfómás betegeket.

A világnap alkalmából minden csatlakozó országban, köztük Magyarországon is felvilágosító rendezvényeket, felvonulásokat tartanak, melyeken évről évre egyre többen vesznek részt, így egyre többekhez jutnak el a betegséggel kapcsolatos információk.

A limfómát rejtőzködő betegégnek is szokták nevezni, mivel nincsenek jellegzetes tünetei, ezért csak azok alapján nem könnyű felállítani a diagnózist. A jelentkező tünetek – pl.: erős éjszakai izzadás, hirtelen fogyás, fáradékonyság, bőrkiütés, viszketés – könnyen összetéveszthetőek más, kevésbé súlyos betegség tüneteivel. A legfontosabb tünet a nyirokcsomók fájdalmatlan megduzzadása és növekedése, azonban a betegség csak részben, körülbelül 70 százalékban vehető észre nyirokcsomó-megnagyobbodásból.

A limfóma az emlő-, tüdő, emésztőszervi-, prosztata- és petefészekrák után az ötödik leggyakoribb daganatos megbetegedés Magyarországon. A nyirokrendszer sejtjeit érintő rosszindulatú daganatos elváltozásnak több, mint 80 féle altípusa létezik.

A limfómák egyik fő típusa az úgynevezett Hodgkin-kór. Ez a fiatalabbakat, 15-34 év köztieket érintő megbetegedés, de néha 55 év felett is jelentkezhet.

Az úgynevezett non-Hodgkin formák túlnyomórészt az idősebb, 65 év feletti korosztálynál, és azon belül is inkább a férfiaknál fordulnak elő. Az Országos Onkológiai Intézet által működtetett Nemzeti Rákregiszter adatai alapján ez utóbbi jóval gyakoribb, az évente regisztrált új megbetegedések mintegy 80-86%-át teszi ki.

Legtöbb esetben a betegség kezdetben tünetmentes, felfedezése sokszor a véletlennek köszönhető, például egy vérvizsgálat vagy mellkasi röntgenfelvétel kóros elváltozásából következtetnek limfómára. Sok beteg hónapokig, akár évekig nem igényel kezelést, csak kontrollt. Más esetben a beteg már előrehaladottabb stádiumban van, ezért kezelése részeként kemoterápiát, sugárkezelést, újabban immunterápiát, esetleg őssejt átültetést alkalmazhatnak.

A fővárosi esemény megvalósításában a Liga partnerei a Budapesti Orvostanhallgatók Egyesülete, Budavári Polgárőrség, Budapesti Rendőr Főkapitányság- írták.