• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

A rotavírus még a kórházban is otthon van!

Hírek Forrás: Weborvos

Az agresszív vírus felel a hasmenéses kórházi járványok közel harminc százalékáért.

2345 jelentett eset, több száz új fertőzés hetente, a kórházi kezelést igénylő betegek közel kétharmada csecsemő és kisgyermek – ez a rotavírus-fertőzések hazai mérlege 2016 első négy hónapjában. Az akár súlyos szövődményekkel, elsősorban kiszáradással járó fertőzés a legkisebbekre különösen veszélyes: a rotavírus-fertőzés miatt évente kórházban ápolt 2000 beteg 61%-a két éven aluli. Szakemberek szerint a rendkívül virulens, sokszor az egész családot ledöntő betegség ellen a legjobb védekezés a fájdalommentes, szájon át adható védőoltás. Különösen fontos a prevenció akkor, ha más alapbetegség, például asztma miatt a kisgyermek rendszeresen kórházi ellátásra szorul, ugyanis a hasmenéses tünetekkel járó, kórházi tartózkodás alatt szerzett, nozokomiális fertőzések közel harmadáért is a rotavírus felelős.


A rotavírus a csecsemők, kisgyermekek és felnőttek hasmenéssel, hányással járó megbetegedéseinek egyik leggyakoribb kórokozója világszerte. Az óvodáskor végére a kisgyermekek szinte kivétel nélkül átesnek a fertőzésen, földrajzi helytől, nemtől, szociális helyzettől és higiéniai körülményektől függetlenül.


A rotavírus-fertőzést gyors terjedése és ellenállóképessége miatt rendkívül nehéz elkerülni; a betegség jellemző tünetei – ismétlődő hányás, hasmenés, az esetek egy részében láz a legkisebbeket különösen veszélyeztetik. Hazánkban évente 2000 fertőzött szorul sürgősségi vagy kórházi ápolásra, több mint 60%-uk 2 éven aluli kisgyermek.


„Ezt csak tetézi, hogy a rotavírus magas ellenálló képessége miatt gyakran az egész család – testvérek, szülők, nagyszülők – átesik a fertőzésen. A betegséget követő, akár hetekig tartó immungyenge állapot pedig további fertőzéseknek is kiteszi a kis betegeket" – foglalta össze a praxistapasztalatokat dr. Póta György, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke.
Hozzátette: a statisztikák szerint a gyermekorvosoknál -a láz, hányás és hasmenés miatt megforduló kis páciensek közül minden harmadik rotavírussal fertőzött.


A betegség legsúlyosabb szövődménye a rövid idő alatt, csecsemőknél akár néhány órán belül bekövetkező súlyos kiszáradás, ami különösen a 24 hónaposnál fiatalabb korosztályra veszélyes. Minél magasabb a láz, illetve gyakoribb a hasmenés és a hányás, annál fokozottabb a szervezet folyadék- és ásványianyag-vesztesége. Ha ezek pótlása nem indul el időben, akkor akár a keringés is összeomolhat és ez a beteg életébe is kerülhet.


A rotavírus fertőzés okozta gyomor –és bélhurut megelőzésére teljesen fájdalommentes megoldás létezik: ez a szájon át, szúrás nélkül beadható védőoltás. Az oltások már 6 hetes kortól alkalmazhatóak, választható a két- vagy háromadagos vakcina. A háromadagos oltást állati és emberi megbetegedést okozó rotavírusok felhasználásával állították elő. A kétadagos oltás legyengített, humán fertőzést okozó rotavírust tartalmaz, mely ízében is gyermekbarát és alkalmazásának előnye, hogy a kórházi kezelést igénylő rotavírus gyomor –és bélhuruttal szemben csaknem 100%-os védettséget ad az első életévben.
A kétadagos vakcinával akár már a 12. hétre kialakítható a kívánt védelem, míg a háromadagossal négy héttel később. A vakcinák biztonságosságát és hatékonyságát széles körben végzett klinikai vizsgálatok során elemezték. A kétadagos védőoltás 7 különböző rotavírus törzs, a háromadagos 5 rotavírus törzs ellen mutat hatásosságot.
A legtöbb védőoltással ellentétben a rotavírus elleni vakcina beadásának nemcsak alsó, hanem felső életkori határa is van, amit be kell tartani. A kétadagos oltóanyag mindössze 24 hetes életkorig alkalmazható, idősebb életkorban már nem.