A lakosság 73%-a adná szerveit transzplantációs célokra halála után, de csupán 23% ismeri az elhunytból történő szervadományozás jogrendjét.
Szervdonáció és Transzplantáció Európa Napját az Európa Tanács kezdeményezésére 1996-ban, Genfben rendezték meg először, majd 2005-ben a WHO október második szombatját a Szervdonáció és Transzplantáció Világnapjává nyilvánította.
A Transzplantációs Alapítvány a Megújított Életekért civilszervezet idén tizenhatodik alkalommal rendezi meg a Szervdonáció és Transzplantáció Európa- és Világnapját október 14-én. Célja a tiszteletadás a donoroknak és családtagjaiknak, illetve szolidaritás a szervátültetésre váró betegek iránt. A transzplantáltak köszönetüket fejezik ki a szervátültetés lehetőségét megteremtő (donorjelentő), valamint a transzplantációt és az utógondozást végző egészségügyi dolgozóknak.
A már hagyományos délelőtti sporteseményen a szervátültetés területén dolgozó orvosok, szervátültetett sportolók és olimpikonok úszóváltója, valamint az MLSZ egykori kiváló válogatott labdarúgói részvételével rendezett kispályás mérkőzés azt a célt szolgálja, hogy hozzájáruljon a magyarországi szervdonációval és transzplantációval kapcsolatos tájékozottság növeléséhez a társadalomban, és egyúttal jó lehetőséget nyújt a rendhagyó orvos-"beteg" találkozóra is.
Az ünnepi alkalom kitűnő lehetőséget teremt arra, hogy a Transzplantációs Alapítvány által 2004-ben kezdeményezett, és 2005-ben EüM rendeletbe foglalt (21/2005. (VI. 16.) Pro Vita elismerő oklevélben részesüljenek azok az emberek, akik önzetlen módon szeretteiknek adományozták egyik veséjüket, vagy májuk egy darabját, s ezzel életet mentettek. (MTI-OS)
Szervdonációs és Transzplantációs Európa- és Világnap Magyarországon 2023. október 14.
Magyarországon évente kb. 130 ezer ember hal meg, azonban csak 200-250 agyhalottról érkezik donorjelentés, akik potenciális szervdonorok lehetnek.
Tavaly 122 elhunyt donorból és 56 élődonorból összesen 369 szervátültetés történt, a transzplantációk 84,8%-a elhunyt donortól származó szervvel valósult meg. Az év során 451 új beteg került várólistára, vagyis a világ minden országát érintő kihívás Magyarországot is érinti, hiszen minden évben több beteg kerül várólistára, mint ahányat le tudunk venni szervátültetés miatt. Sajnos nincs elég donorszerv a szükségletek kielégítésére. Azonban együtt változást érhetünk el.
A szerv-, szövet- és sejtátültetés jelentős terápiás előnyöket és az életminőség javulását kínálja. Sok esetben ez az egyetlen kezelés, amely képes helyreállítani az alapvető funkciókat, például a látást, vagy megmenteni a végstádiumú szervi elégtelenségben szenvedő betegeket.
2022-ben átlagosan 39 000 beteg részesült transzplantációban, és 48 000 új beteget vettek fel a várólistára az Európa Tanács tagállamaiban. Ez közel öt új várólistára került beteget jelent óránként.
Minden életmentő szervátültetés egy adományozó döntésével kezdődik. Egy hazai felmérés szerint a lakosság 73%-a adná szerveit transzplantációs célokra halála után, de csupán 23% ismeri az elhunytból történő szervadományozásra vonatkozó jogrendet.
Magyarországon két lehetőség van a szervadományozásra: élő személy által adományozott donorszervvel, illetve elhunyt agyhalott donorból történő szervdonációval.
Az agyhalál az halál. Az agyhalál oka, hogy megszűnik az agy vérellátása és így az oxigén és tápanyag ellátása, és ezért az agyat alkotó sejtek elpusztulnak. Intenzív osztályon történő ellátás és mesterséges lélegeztetés keretei között ezt a halálfolyamatot felismerik és a keringés gyógyszeres támogatásával még egy bizonytalan, de rövid ideig a szívműködés megmaradhat. Az agyhalott még egy ideig működőképes szervei jelentik a szervadományozás lehetőségét!
Magyarországon és a legtöbb európai országban a feltételezett beleegyezés elvét alkalmazzák az elhunytból történő szervadományozás szabályozására, amely azt jelenti, hogy ha valaki életében nem tiltotta meg írásban, hogy holttestéből szervet eltávolítsanak átültetési céllal, akkor az elhunyt beleegyezését kell vélelmezni. Miután ez a jogszabály és elv az önrendelkezési jogra épül, így ez a döntésünk nem átruházható másra. Ezt azt jelenti, hogy az én szerveimről én dönthetek, vagyis más nem dönthet az én szerveim sorsáról. Ez a döntés nem csupán egy lehetőség, hanem mindannyiunk személyes felelőssége. Szeretteink szervadományozásra vonatkozó végakaratát tisztelnünk és képviselnünk kell akkor is, ha az eltér a mi saját szerveinkre vonatkozó végakaratunktól.
Mi is lehetünk életmentő szervadományozók, mindenki lehet életmentő!
A szervadományozást támogató döntésünkkel több ember életét is megmenthetjük, hiszen egy donorból akár 6 szervet is lehet transzplantálni.
Minden szervadományozással kapcsolatos döntés, amelyet az ember az önrendelkezés keretei között hoz meg, jó döntés.
Egy döntés és egy beszélgetés.
Így tudjuk kifejezni tiszteletünket az életmentő donorok felé, mert mi is lehetünk életmentők! (Országos Vérellátó Szolgálat)