• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

A szív- és érbetegségek az agyműködést sem kímélik

Hírek Forrás: MTI

Akik cukorbetegséggel is bajlódtak, azoknak az idegrendszeri állapota gyorsabban romlott, mint a többieké.

A koszorúér-betegség kockázati tényezői a gondolkodóképesség romlásában, az idegrendszer működésének károsodásában is fontos szerepet játszanak. Összehangolt nemzetközi tanulmányok eredményeit az Archives of Neurology szakfolyóirat márciusi száma ismerteti.

Az iparilag fejlett társadalmak öregszenek, így ezekben az országokban mind gyakoribbak az idősödő emberek között a gondolkodási zavarok.

Mivel ugyanezen népességekben az első számú halálokot a szív- és érbetegségek jelentik, logikus a vérkeringési szervek és a központi idegrendszer betegségeinek közös vizsgálata. Négy új tanulmány fontos adatokat szolgáltatott ennek a kérdésnek a megválaszolásához.

A szívgyógyászatban gyakran foglalkoznak az anyagcsere-tünetcsoporttal. Ez a betegek között is jól ismert "metabolikus szindróma" azt jelenti, hogy a magas vérnyomás, a kóros vérzsírszint, a cukorbetegség és az elhízás sokszor halmozottan, együtt fordul elő és így hatványozottan okoznak egészségügyi gondokat.

Kristine Jaffe és munkatársai 25 ország 180 kórházában vizsgáltak csaknem ötezer idős hölgyet. Azok, akiknél az anyagcsere-tünetcsoport egyik eleme sem volt, többségükben négy év múlva ugyanúgy emlékezetkiesés nélkül, gondolkodási zavaroktól mentesen éltek, mint induláskor. A metabolikus tünetcsoportban szenvedők között hét százalékban a szellemi képesség mérhető romlását figyelték meg.

Egy másik tanulmányban a vizsgálati alanyok között az elhízás és a gondolkodás romlása között nyolc év alatt nem találtak összefüggést - de ez csak a hölgyekre igaz. A kövér férfiak a karcsúakhoz képest szellemi képességeikből sokat veszítettek.

Annette L. Fitzpatrick és munkacsoportja korosodó amerikaiakat vizsgált. Aki középkorúként elhízott, annál az emlékezet, a gondolkodási teljesítmény hamarabb és többet romlott, mint a karcsúságukat megőrzők csoportjában. Az öregek között viszont a kórosan lesoványodók agyműködése károsodott kifejezettebben.

Elizabeth P. Helzner munkatársai a súlyos állapotban lévő Alzheimer-kóros betegeket vizsgálták. Itt is az derült ki, hogy akiknek a koszorúérbetegség szempontjából kockázati tényezőnek számító, "rossz" koleszterin szintje magas volt, vagy akik cukorbetegséggel is bajlódtak, azoknak az idegrendszeri állapota gyorsabban romlott, mint a többieké.