Miért példaértékű a magyar védőoltási program? Nyájimmunitás – mire jók a védőoltások? A vakcinagyártás folyamata, avagy hogyan készül a védőoltás?
Az április 24-30. között zajló Immunizációs világhétnek szomorú apropót ad a koronavírus-járvány miatt kialakult helyzet, melynek egyik kulcskérdése, hogy a COVID-19 néven megismert betegségre mikor lesz elérhető olyan oltóanyag, amelyik segít megelőzni a terjedését, így lehetővé teszi, hogy az életünk visszatérjen a megszokott kerékvágásba. A világjárvány ugyanakkor ismét rámutat az védőoltások fontosságára, amelyek évente nagyjából 2-3 millió életet mentenek meg, és százezreket óvnak meg a tartós testi fogyatékosságtól.
A WHO Europe és az UNICEF napokban megjelent közös állásfoglalása szerint az egészségügyi rendszer fenntarthatóságának biztosításához elengedhetetlen, hogy a védőoltásokkal megelőzhető betegségek ellen védjük a gyermekek és a felnőttek egészségét. Az aktuális helyzetben kiemelten fontos, hogy a nemzeti oltási programok folytatódjanak, hiszen ezáltal mérsékelni lehet a jelenleg amúgy is túlterhelt egészségügyi ellátórendszer terheit.
Annak érdekében, hogy a közvélemény pontos és megbízható információkat kapjon egy oltóanyag előállításának folyamatáról, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete (AIPM) összefoglalta az oltóanyag-fejlesztéssel és vakcináció fontosságával kapcsolatos legfontosabb általános tudnivalókat, melyek az alábbi területeket érintik:
A védőoltások sikere: letűnt járványok
Miért példaértékű a magyar védőoltási program?
Felnőttkori immunizáció – Élethosszig tartó oltási program
Nyájimmunitás – mire jók a védőoltások?
Új irányok – a jövő védőoltása
További részletek az AIPM weboldalán.