112 millió ember adataiból derült ki, hogy átlagban 5-6 kilóval nehezebbek az emberek most, mint 30 évvel ezelőtt.
A vidékiek már elhízottabbak, mint a városiak. Ez derült ki egy, a Nature-ben publikált tanulmányból, amelyben az emberek testtömeg-indexének változásait figyelték az elmúlt 30 évben - számolt be az Euronews nyomán a napi.hu.
Kétszáz ország 112 millió ember adatait elemezve az derült ki, hogy 1985-től 2017-ig a testtömeg-index (BMI, a testtömeg osztva a testmagasság négyzetével) átlagosan 2 ponttal nőtt a nők és 2,2 ponttal a férfiak körében. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy átlagban 5-6 kilóval nehezebbek az emberek most, mint 30 évvel ezelőtt - olvasható a cikkben.
A kutatás eredményei felülírták azt az általánosan elfogadott vélekedést, hogy a gyorsuló városiasodás az oka az elhízás gyorsulásának is - magyarázta a tanulmány vezető kutatója, Majid Ezzati professzor. 1985-ben a városokban élő felnőtt férfiak és nők BMI értéke magasabb volt, mint a vidéken élőké a vizsgált országok több mint háromnegyedében. Harminc évvel később azonban a különbség drasztikusan lecsökkent, vagy akár meg is fordultak a mutatók sok országban.
A globális növekedés több mint a fele ugyanis a vidéken élők BMI-emelkedésének számlájára írható. Az elmúlt 33 évben a vidéken élő nők és férfiak BMI értéke átlagosan 2,1 ponttal, míg a városban élő nőké 1,3 ponttal, a férfiaké 1,6 ponttal nőtt - írta az euronews.com a kutatásra hivatkozva.