• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

Akik értéket hoznak létre a tudományban

Hírek Forrás: MTI

A Magyar Tudományos Akadémia doktorainak száma 2792-re bővült idén.

Magyarországon ma a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) doktora cím hitelesen bizonyítja, hogy birtokosa a tudományban értéket hozott létre, és aktív résztvevője a tudományos életnek - emelte ki Pálinkás József, az MTA elnöke azon a szerdai ünnepségen, amelyen 92 kutató vehette át a cím megszerzéséről szóló oklevelet. Az akadémiai doktorok száma velük 2792-re bővült.

A friss akadémiai doktorokat Pálinkás József arra kérte, hogy képviseljék a jövőben is azt az igényességet és szigorú tudományos értékrendet, amelynek alapján az MTA Doktori Tanácsa a rangos címet odaítélte, mert ezzel is hozzájárulnak presztízse megőrzéséhez. Az elnök egyúttal arra biztatta új doktorait, hogy fordítsanak különös gondot a következő kutatói generáció képzésére és támogatására, hogy a tudomány évezredes szigorú rendjét képviselve és továbbadva, minél több tanítványuk szerezhesse meg a megtisztelő címet - közölte az akadémia szerdán az MTI-vel.

Palkovits Miklós akadémikus, az MTA Doktori Tanácsa elnöke a cím jelentőségét méltatva emlékeztetett arra, hogy a szigorú követelményeknek köszönhetően az egyetemek többsége egyre inkább csak az akadémiai címmel rendelkezőket bízza meg a tanszékvezetői feladatok ellátásával.

Idén az élettudományok területén 34-en, a természet- és műszaki tudományok területén 33-an, a társadalom- és bölcsészettudományok művelői közül 24-en lettek akadémiai doktorok, egy kutató pedig több tudományterületet is érintő, interdiszciplináris eredményeiért vehette át az oklevelet. Legtöbbjük az orvosi, a biológiai és a kémiai tudományok osztályához tartozik.

A friss MTA-doktorok között 23 nő található és a címet megszerzők között a kandidátusokhoz képest egyre nő a PhD-fokozottal rendelkezők aránya is - olvasható az összegzésben.

Az MTA doktorainak életkora a cím megszerzésekor 50 és 60 év közé tehető, idén az oklevelüket átvevő kutatók között a legfiatalabb csupán 37 éves, míg a legidősebb 80 esztendős.
Az új akadémiai doktorok közül 63-an valamely hazai egyetemen végzik tudományos munkájukat. A Magyar Tudományos Akadémia kutatóintézet-hálózatában 21-en dolgoznak, más tudományos műhelyekben 7-en kutatnak, 1 fő pedig külföldi intézményből szerezte meg a rangos címet. Az MTA Lendület programjának nyertesei közül hatan vehették át az oklevelet.

Legolvasottabb cikkeink