A vizsgálat egyértelművé tette azt is, hogy az oltásra adott immunreakció kialakulása az életkor haladtával lassul.
Brit kutatók csütörtökön ismertetett vizsgálati eredményei szerint a lakossági antitest-vizsgálatok már egyértelműen jelzik a koronavírus elleni oltás hatékonyságát.
A patinás Imperial College London egyetem által rendszeresen elvégzett valós idejű közösségi járványterjedési felmérések (Real-time assessment of community transmission, REACT-2) legfrissebb, január 26. és február 8. közötti fordulójának adatai szerint az ebben az időszakban elvégzett antitest-vizsgálatok azt mutatják, hogy a Pfizer/BioNTech-oltóanyag mindkét adagjának beadása után a felmérésbe bevont önkéntesek átlagosan 91 százalékának szervezetében volt kimutatható vérvizsgálattal a koronavírus ellen termelődő antitestek jelenléte.
A vizsgálat egyértelművé tette azt is, hogy az oltásra adott immunreakció kialakulása az életkor haladtával lassul: a koronavírus ellen védő antitestek a vizsgált lakossági minta legfiatalabb tagjainak szervezetében jelentek meg a leggyorsabban, a legidősebbek körében a leglassabban.
Az átlagon belül a 30 évesnél fiatalabbak 100 százalékának, a 60 évesnél fiatalabb beoltottak 95,5 százalékának, a 80 év felettiek 88 százalékának szűrővizsgálata jelezte az antitestek termelődését az oltás két dózisának beadása után - áll az Imperial College csütörtökön ismertetett REACT-2 tanulmányában.
A REACT-tanulmánysorozat 1-es verziója (REACT-1) azt méri, hogy a lakosságon belül mennyire elterjedt a koronavírus-fertőzöttség, a REACT-2 a fertőződésekre, illetve az oltásokra adott immunreakciót vizsgálja.
A REACT-2-sorozat mostani, ötödik fordulója volt az első, amelyik kifejezetten a nagy-britanniai oltási kampány lakossági immunhatásait mérte a Pfizer/BioNTech-oltóanyaggal beoltott angliai lakossági csoportok körében.
Az Imperial College REACT-1 vizsgálatainak egy hete ismertetett legutóbbi fordulója azt mutatta ki, hogy meredeken csökkent az év eleje óta a koronavírus-fertőzöttség elterjedtsége az angliai lakosságon belül.
A február 4. és február 13. közötti REACT-1-forduló adatai szerint az ebben az időszakban szúrópróbaszerűen elvégzett 85 473 koronavírus-szűrés közül 378-nak az eredménye lett pozitív.
A kutatóközpont súlyozott számítási módszertana szerint ez azt jelenti, hogy az angliai lakosságon belül e hónap első felében 0,51 százalék volt a fertőzöttségi arány. A vizsgálatot végző szakértők hangsúlyozták, hogy a januárban elvégzett előző REACT-1 felmérés 1,57 százalékos fertőzöttségi arányt jelzett, vagyis azóta több mint a kétharmadával csökkent a koronavírus-fertőzöttség lakossági elterjedtsége Angliában.
Az egyetemi kutatóintézet felmérésének eredménye jórészt megfelel a brit kormány készenléti helyzetekben működő tudományos tanácsadó testülete (SAGE) által elvégzett legfrissebb számításnak, amely szerint az R reprodukciós ráta az Egyesült Királyság egészének átlagban jelenleg 0,6 és 0,9 között van. Ez a becslés azt jelenti, hogy tíz fertőzött átlagosan 6-9 másik embernek adja át a koronavírus-fertőzést, vagyis a járvány terjedési üteme a SAGE mérőszáma szerint is lassul. A testület számítási módszertana szerint a 0,6-0,9 közötti R ráta azt jelenti, hogy az újonnan bekövetkező koronavírus-fertőzések száma minden egyes nap 3 és 6 százalék közötti ütemben csökken országos átlagban az előző 24 órához képest.