Céljuk új diagnosztikai és kezelési módszerek kifejlesztése, amelyekkel hozzájárulnak a betegségek korai felismeréséhez, eredményesebb kezeléséhez.
Kétmilliárd forintos támogatási keretből speciális kutatói infrastruktúrákat hoznak létre a Magyar Molekuláris Medicina Kiválóság Központban (HCEMM), amely bekapcsolódott a Nemzeti Laboratóriumok hálózatába is. Az MTI-hez eljuttatott közleményük szerint a HCEMM Nemzeti Laboratórium fejlesztésének első, idén záruló szakasza még 2020-ban indult 900 millió forint támogatásból.
A 2026-ig tartó újabb szakaszban a Szegedi Science Parkban lévő inkubátorházban jelentős mértékű kutatóiinfrastruktúra-fejlesztés valósulhat meg. Komplex bioinformatikai rendszerek épülnek ki, jelentős szerverkapacitással támogatva.
Létesül egy ISO tanúsítvánnyal rendelkező PCR diagnosztikai laboratórium, valamint a kutatócsoportok működési támogatásának biztosítása mellett elsősorban az élettudományokhoz kapcsolódó speciális kutatási infrastruktúrák beszerzése is megvalósulhat. A központban hét kutatócsoport több mint 40 kutatója számára nyílik lehetőség arra, hogy eredményes tudományos munkát végezzen - írták.
A HCEMM Nonprofit Kft. főtevékenysége az egészséges öregedéssel kapcsolatos biotechnológiai kutatás, fejlesztés, céljuk új diagnosztikai és kezelési módszerek kifejlesztése, amelyekkel hozzájárulnak a betegségek korai felismeréséhez és eredményesebb kezeléséhez.
A Magyar Molekuláris Medicina Kiválósági Központ és a HCEMM Nonprofit Kft. létrehozását egy 15 millió euró értékű közvetlen európai uniós támogatás tette lehetővé. Ezt egészíti ki a tulajdonos intézmények - Szegedi Tudományegyetem, Semmelweis Egyetem, Szegedi Biológiai Kutatóközpont - saját hozzájárulása és kapcsolódó európai uniós pályázatai mintegy 27 millió euró értékben. Hazai forrásból a HCEMM-projekt ezidáig több mint 4,5 milliárd forint támogatásban részesült, amely 2026-ig áll rendelkezésre.