• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

Az egészséges száj világnapja van kedden

Hírek Forrás: Weborvos

A szájüregi betegségek a leggyakoribb krónikus betegségek közé tartoznak.

Világviszonylatban a népesség 90%-a szenved valamilyen szájüregi elváltozásban, legyen az fogszuvasodás, fogágybetegség, vagy szájüregi rák. Ugyanakkor tudjuk, hogy ezeknek a betegségeknek többsége megelőzhető. Ma már ismerjük az összefüggéseket a szájüregi és számos általános betegség között. Ezért is határozott úgy a Fogorvosok Világszövetsége (FDI), hogy március 20.-át az „Egészséges száj világnapjává" nyilvánítja (World Oral Health Day). 2013-ban indult a nemzetközi kampány, melyhez Magyarország is csatlakozott - hívta fel a figyelmet a világnap céljaira dr. Szőke Judit c. egyetemi docens.

Napjainkban a fogászat területén tevékenykedő orvosok és más szakemberek egyre több gyereknek/ifjúnak és felnőttnek segítenek az eredendően ép fogazatát megtartani. Egyúttal különböző minőségi szolgáltatásokat (esztétikai helyreállítás, fogszabályozás, fogbeültetés) is nyújtanak, és így támogatják a páciensek egész életre szóló mosolyát, az egyének egészségesebb és hosszabb életének megvalósítását.

Az elért eredmények ellenére a szájbetegségek jelentőségét továbbra sem szabad alábecsülni. Ez a téma, úgy véljük, jelenleg aktuálisabb, mint valaha. Ma már tudjuk, hogy számos szájüregi betegség és a leggyakoribb halálos megbetegedések kockázati tényezői (pl. dohányzás) megegyeznek, éppen ezért közös szemléletet kellene kialakítani az ellenük való küzdelemben.

A fog- és szájbetegségek gyógyítása igen magas költséget jelent mind a családoknak, mind a társadalomnak, a számos életminőségi problémáról nem is beszélve.

Az évente március 20-án világszerte megrendezésre kerülő Egészséges Száj Világnapja remek alkalmat nyújt arra, hogy felhívjuk a figyelmet erre a veszélyre, és ösztönözzük az embereket, közösségeket és a kormányzatokat, döntéshozókat is, hogy tegyenek lépéseket a szájüregi (orális) betegségek megelőzéséért! Ezen a napon és a hozzá csatlakozó időszakban figyelemfelhívó „fogas" akciókat, rendezvényeket szervezhetünk.
Munkánk előterében a szájüreg egészségének egész életen át tartó megőrzése / védelme áll. A mottó, amit ehhez választottunk: „Életre szóló mosoly".

Az Egészséges Száj Világnapja fórumot kínál a fogászati ellátó hálózatnak és mindazoknak, akik tehetnek valamit azért, hogy csökkenjen e betegségek globális terhe. Közös munkával lépéseket tehetünk a fogszuvasodás, az íny- és fogágy-betegség, a fogvesztés megelőzéséért, a szájüregi daganatok csökkentéséért, és támogathatjuk az embereket abban, hogy ép fogazattal, boldog mosollyal tovább éljenek - írta a doktornő.

Legolvasottabb cikkeink