Továbbra is a gyógyszeripar és az egészségügy, valamint a technológia, a szoftverek, illetve a digitális megoldások a legvonzóbb ágazatok.
Érezhető növekedést vár a magántőke szektorban 2025-re a Roland Berger. A tizenhatodik alkalommal kiadott Private Equity Outlook felmérés válaszadói szerint Észak-Európa és az Ibériai-félsziget lesznek a magántőke tranzakciók fő területei ebben az évben - számoltak be a felmérés eredményéről közleményben.
A megkérdezett szakemberek több mint 90%-a számít a magántőke bevonásával megvalósuló M&A-tevékenység növekedésére, amit az elmúlt évekhez képest elhalasztott portfólióeladások és a jobb finanszírozási feltételek – többek között a stabilizálódott kamatlábak és a jobb hitelfinanszírozási lehetőségek – segítenek elő. Ez a derűlátó kilátás azonban régiónként eltérő, a legjelentősebb változásokra az északi országokban és az Ibériai-félszigeten (Spanyolország és Portugália) számítanak. A franciaországi kilátások a növekedési várakozások ellenére visszafogottabbak.
A tanulmány a különböző ágazatokban a magánbefektetők részvételének perspektíváit is vizsgálja. A gyógyszeripar és az egészségügy, valamint a technológia, a szoftverek és a digitális megoldások továbbra is a legvonzóbb ágazatok a magántőke-befektetések számára, mivel rugalmasak és skálázhatók. Ezen iparágak értékelési szorzói várhatóan emelkedni fognak, míg más ágazatokban, például az autóiparban (további) csökkenés várható.
A felmérés szerint 2025-ben elsősorban a kis és közepes kapitalizációjú vállalatok lesznek a magántőke célpontjai, és - bár sokan egyértelműen kevésbé feszült gazdasági helyzetre számítanak - várhatóan továbbra is az ellenállóbb területeken működő vállalkozásokba kívánnak befektetni.
A megkérdezett magántőke-szakemberek szinte mindegyike arra számít, hogy a 2025-ben piacra kerülő célpontok vonzóbbak lesznek, mint a 2024-esek. Különösen nagy az optimizmus a közepes kapitalizációjú célpontok tekintetében, amelyek esetében jobb hitelfinanszírozási feltételekre számítanak, és úgy látják, hogy a másodlagos felvásárlások és a családi tulajdonú vállalatok felvásárlásának aránya növekedni fog.