• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Az Egészségügyi Tudományos Tanács közleménye

Hírek Forrás: Weborvos

A humán reprodukciós eljárásokról, genetikai diagnosztikáról adnak hír.

Az elmúlt napokban több sajtóközlemény foglalkozott az Egészségügyi Tudományos Tanács (ETT) Humán Reprodukciós Bizottságával (HRB). Valótlan állítások fogalmazódtak meg a HRB összetételével és az úgy nevezett lombikbébi központokban végzett genetikai diagnosztika egyes szakmai és etikai kérdéseivel kapcsolatban - áll abban a közleményben, amelyet a Tanács ma küldött meg szerkesztőségünknek.

A közvélemény korrekt tájékoztatása érdekében az alábbiakat közöljük:

1. Az ETT HRB-nek jelenleg 25 tagja van. A szakmai összetétel széleskörű szakmai és társadalmi képviseletet tükröz. A Bizottság 18 tagja orvosi végzettségű. Közülük két orvos tevékenykedik lombikbébi központban (az egyik tag egyetemi klinikán, a másik tag magánintézetben), rajtuk kívül 3 szülész/nőgyógyász, 4 genetikus, 1-1 andrológus és radiológus szakképzettségű, 5 kutató orvosként dolgozik; az orvosi diploma mellett jogi végzettséggel is rendelkezik 2 tag. A nem orvosok közül kutató molekuláris biológus, jogász, teológus, védőnő és az érintett páciensek érdekeit megjelenítő civil csoport képviselője is jelen van. A Bizottság 3 tagja akadémikus, 9 tag az MTA doktora. A fentiek alapján minden olyan állítás, amely azt sugallja, hogy meghatározóan egyetlen lombikbébi magáncég munkatársai alkotják a HRB-t, valótlan.

2. A HRB számos alkalommal foglalkozott a magzati genetikai diagnosztika kérdéseivel. A Bizottság ülésein, ahol a hatóság képviseletében állandó meghívottként jelen van az ÁNTSZ, a GYEMSZI és a Szakmai Kollégium illetékes tagozata, konszenzusos állásfoglalások születtek. Ezeket a HRB eljuttatta a tárca szakmai vezetéséhez és az egészségügyi hatósághoz, és erről mindig tájékoztatta honlapján és más módokon a közvéleményt. A HRB preimplantációs genetikai diagnosztikára (PGD) és genetikai szűrésre (PGS) vonatkozó állásfoglalása mindenki számára hozzáférhető az ETT honlapján (www.ett.hu).

3. Sem az ETT HRB szakmai személyi összetételével, sem a PGD-ről és PGS-ről szóló, hatályos ETT állásfoglalással kapcsolatban nem kaptunk szakmailag alátámasztott kritikát, ellenvéleményt. Ezt a szakmai véleményt a HRB 2013. szeptember 20-i ülésén a Bizottság megerősítette. Ez a vélemény egyértelmű és az ETT HRB ennek szellemében foglal állást az egyes lombikbébi központok – köztük a Versys – aktuális tevékenységéről.

4. A humán reprodukciós eljárások és a genetikai lehetőségek bővülése korunk egyik legérzékenyebb tudományos-technikai és jogi-etikai területét érinti. A civilizált társadalmakban mindenhol létezik a lombikbébi központok tevékenységének szakmai-etikai-társadalmi kontrollja. Hazánkban ezt a feladatot jogszabályokban meghatározott módon az ETT HRB látja el.