Szemünk védelmére nemcsak nyáron, hanem télen is oda kell figyelni, mert az UV-sugárzás káros hatásai felhalmozódnak a szemlencsében, a retinában.
Szemünk védelmére nemcsak nyáron, hanem télen is oda kell figyelni, mert az UV-sugárzás káros hatásai felhalmozódnak a szemlencsében, a retinában, illetve kismértékben a szaruhártyában is. A károsodás észrevétlenül, lassan, akár évek alatt alakul ki. Leggyakoribb a szürkehályog, amely általában nem egyformán érinti a két szemet, és sokszor már csak akkor veszik észre, ha a jobban látó szem esetében is kialakult a látásromlás, például az esti vezetésnél – magyarázza a klinikaigazgató. Ha a látásélesség 100 százalékról 50 százalék alá csökken, az már a mindennapokban is nehézséget okoz.
Éppen ezért nagyon fontos, hogy ezeket a szembetegségeket a megfelelő síszemüveg hordásával megelőzzük. Viseljünk UV-A és UV-B szűrővel rendelkező nap- vagy síszemüvegeket, amik a szemet és környékét is jól takarják - figyelmeztet dr. Nagy Zoltán Zsolt, a Semmelweis Egyetem Szemészeti Klinikájának igazgatója az egyetem portálján.
Nagyon ritka esetben úgynevezett hóvakság is kialakulhat. Ezt az alsó irányból érkező UV-sugárzás idézheti elő azoknál, akik huzamosabb ideig, akár napokig, havas hegyen napsütésben tartózkodnak, és a szemük nem kap megfelelő védelmet. A szakember kiemelte, ez a nagyon súlyos szemészeti szövődmény heves panaszokat okozhat. Legjellemzőbb tünetei a gyenge látóélesség, a káprázás, a fényérzékenység, a szemvörösödés, az irritáció miatti könnyezés, égő és szúró érzés – teszi hozzá. A panaszok jellemzően néhány nap alatt elmúlnak, azonban maradandó szemkárosodást okozhatnak, ezért ilyen magaslati sporttevékenység esetén még erősebb, sötétebb üvegű, speciális szemüveget kell viselni.
A szem épségét vitaminokkal is erősíthetjük, hiszen a C-vitamin védhet a szürkehályog kialakulása ellen, a B-vitaminok pedig az idegszövetek működéséhez elengedhetetlenek. A látás folyamatában további fontos szerepe van a D- és E-vitaminoknak.