Az étrend-kiegészítőkkel kapcsolatos ismereteket kutató kérdőívet a hivatal honlapján tölthetik ki az érdeklődők.
Online felmérést indított a lakosság étrend-kiegészítőkkel kapcsolatos ismereteinek, fogyasztási és vásárlási szokásainak megismerése érdekében a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal - tájékoztatta erről a Nébih az MTI-t hétfőn.
A kutatás célja, hogy a visszajelzések alapján tematikus útmutatót állítsanak össze, amellyel az étrend-kiegészítők vásárlását biztonságosabbá tehetik.
Az uniós csatlakozást követően az étrend-kiegészítő termékek előzetes hatósági engedélyeztetése megszűnt, a piacon jelenlévő termékek vizsgálata szúrópróbaszerűen vagy tematikus célellenőrzések alapján zajlik - ismertette a hivatal. A bőséges kínálat azonban gyakorlatilag lehetetlen feladat elé állítja az ellenőrző szerveket - tették hozzá.
Jelenleg 20 126 bejelentett étrend-kiegészítő termék van a magyar boltokban és webáruházakban - idézte a hivatal az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet nyilvántartásának adatait. Az online értékesítés, az előírásoknak nem megfelelő, vagy épp szándékosan illegális kínálat mértéke a Nébih szerint megbecsülhetetlen.
Az étrend-kiegészítők iránti igény az elmúlt évtizedek során jelentősen megnőtt, a koronavírus járvány eredményeként pedig korábban nem látott mértékű érdeklődés övezi ezeket a termékeket - hívta fel a figyelmet a Nébih utalva arra, hogy a kockázatok hatékony csökkentésére - az átláthatatlan nagyságú termékkínálat miatt - a lakosság ismereteinek bővítése lehet a legcélravezetőbb.
A kérdőívet a hivatal honlapján az év végéig tölthetik ki az érdeklődők.