A barlangászok és az ejtőernyősök is tiltakoznak az ellen, hogy sportjukat az egészségügyi tárca extrémnek minősítette.
Leél-Őssy Szabolcs, az MKBT elnöke az egészségügyi miniszterhez írt levelében kifejti, hogy a barlangászat mint gyűjtőfogalom használata hibás. Ezt az elfoglaltságot „kizárólag állami tulajdonban lévő természeti képződményekben" végzik, ezért tevékenységük többsége engedélyhez kötött, s ezt állami hivatalok adják ki.
Mikolovits Veronika, a Nemzetközi Pető Intézet konduktora látássérült, végtaghiányos, művégtaggal élő és mozgássérült gyerekeknek és felnőtteknek tart barlangtúrákat. Mikolovits Veronika érdeklődött az egészségügyi intézményekben és a biztosítóknál. Egy térdszalagműtét 600 ezer forintba kerül. A biztosítás összege csaknem hatvanezer forint, és a biztosító legfeljebb százezerrel járulna hozzá a műtéthez.
A barlangászok és a pedagógusok nem tudják vállalni egy esetleges baleset anyagi kockázatát, és valószínűleg az asztmás betegek sem, akik eddig terápiás céllal látogatták a barlangokat.
Balla Ferenc, a Magyar Extrémsport és Rekreációs Szövetség vezetője az egyik internetes portálon kifejtette, a teremfoci nem került föl a listára, holott ez az egyik legtöbb sérüléssel járó sportág, jóval veszélyesebb, mint a rafting. Hamarosan hivatalos fórumokon is keresik igazukat az ejtőernyősök. A törvény szerint különösen veszélyes sportnak minősül: vízisízés, jetski, vadvízi evezés, hegy- és sziklamászás az V. foktól, magashegyi expedíció, barlangászat, bázisugrás, mélybe ugrás (bungee jumping), falmászás, roncsautó (auto-crash) sport, rali, hőlégballonozás, a nyílt tengeri vitorlázás, sárkányrepülés, ejtőernyőzés, paplanernyőzés, műrepülés.