A hazai piacon számos versenykorlátozó intézkedéssel kell felvennünk a harcot, de továbbra is fair versenyhelyre törekszünk.
Az Istenhegyi Géndiagnosztikai, Nőgyógyászati és Családtervezési Centrum (IGC) is csatlakozik a PRIMUS Magánegészségügyi Szolgáltatók Egyesületéhez, idén az IGC már az ötödik privát szolgáltató, amely az érdekképviseleti ernyőszervezet tagjává vált. A 2017 tavaszán 12 vezető iparági szolgáltató által életre hívott PRIMUS érdekvédelmi szervezet legfontosabb céljául az átlátható piaci viszonyok megteremtését, az ellátási színvonal emelését és a magánegészségügyi szektor kifehérítését, valamint egy megkülönböztető iparági védjegy kialakítását jelölte meg - tudatták közleményben.
„Örvendetes, hogy erősödik a szektor szervezettsége, hiszen ez a privát egészségügy pozícióját is erősíti – fogalmazott Leitner György, a Primus Egyesület elnöke. Fontos visszajelzés számunkra, hogy két évvel az egyesület megalapítása után a meghatározó hazai privát egészségügyi szolgáltatók többsége már a Primus tagja. A céljaink változatlanok: azt szeretnénk elérni, hogy a magánszektor dinamikus növekedésével együtt továbbra is a megbízható, jogkövető és etikusan működő, valamint a betegek biztonságát maximálisan szem előtt tartó szolgáltatók domináljanak a piacon.”
Az elsősorban a magzati rendellenességek szűrésére, a meddőségi vizsgálatokra és az onkológiai molekuláris diagnosztikára specializálódott Istenhegyi Géndiagnosztikai Centrum vezetője hangsúlyozta, hogy nagy szükség van egy erős érdekképviseleti, szakmai szervezetre a privát egészségügyi ellátásban.
„Az IGC nagy hangsúlyt fektet a jogszabályi és szakmai előírások, sztenderdek betartására, szigorú szakmai protokollok alapján dolgozunk és büszkék vagyunk a prudens, transzparens működésre. Gondot akkor jelenthet mindez, ha a szürkezónában működő iparági szereplők miatt ez piaci versenyhátrányhoz vezet – mutatott rá Dr. Soós Miklós, az IGC ügyvezető igazgatója. A hazai piacon számos versenykorlátozó intézkedéssel kell felvennünk a harcot, de továbbra is a fair versenyhelyzet kialakítására törekszünk, ezen belül is az állami, illetve a privát szolgáltatások világos elválasztására. Meggyőződésem, hogy a piacnak az egységes szakmai protokollok felé kell elmozdulnia.”
Az ügyvezető igazgató példaként említette, hogy miközben a molekuláris diagnosztikában naponta születnek új eredmények, az egyes eljárások engedélyeztetése évekig tart, és ez erőteljesen fékezi az iparágat.
Az IGC, amely több mint 40 szakorvost foglalkoztat, élen jár a magzati rendellenességek szűrésében, hazánkban az összes ilyen szűrés 10%-át itt végzik, évente mintegy 20 000 prenatális vizsgálatot. Az országban jelenleg csak az IGC-ben végeznek preimplantációs genetikai diagnosztikát (PGD), amely a monogénes betegséget hordozó, valamint a kromoszómális rendellenességgel bíró pároknál lombikprogram keretei között teszi lehetővé az embriók genetikai vizsgálatát.
Az IGC profiljában meghatározó súllyal van jelen az onkológiai molekuláris diagnosztika, melynek egyik ága az öröklődő rákhajlam-szűrővizsgálatok. Ezeknek kiemelkedő jelentősége van a prevencióban: az örökletes rákhajlammal érintettek esetében például a szűrővizsgálatok gyakoriságának növelésével biztosítható, hogy a daganat időben, jól gyógyítható stádiumban kerüljön felismerésre.
Az évek során már közel 240 000 pácienst ellátó Istenhegyi Géndiagnosztikai Centrum szakmai profilja tovább bővül: a napokban kezdődtek meg azok a kardiogenetikai szűrések, amelyek célja az örökletes szívbetegségek vizsgálata, például a hirtelen szívleállás kockázatának felmérése.