Meglepő tényezők is hozzájárulnak az izom- és vázrendszeri ártalmakhoz.
Az elhízástól a rezgő kézi eszközök használatán keresztül a kis döntéshozatali hatáskörig számos tényező befolyásolja, hogy valakinél mekkora kockázata van bizonyos munkahelyi ártalmak, izom- és vázrendszeri problémák kialakulásához - jelentették francia kutatók az Arthritis és Rheumatism című szaklap októberi számában.
Az életkor előrehaladta, valamint a munkavégzéshez kapcsolódó kényszertartás drasztikusan növelte a dolgozók kockázatát ezekre az ártalmakra - mondta Yves Roquelaure, a tanulmány egyik szerzője.
A felmérésben 3710 francia dolgozó vett részt, akik közül 472-nél legalább egyfajta, a felsőtestet érintő izom- és vázrendszeri elváltozást találtak, olyan állapotot, mely a kéz, a kar vagy a váll izmait, ízületeit, idegeit vagy csontjait befolyásolja.
A férfiak kockázati tényezői között van a kövérség, a pszichésen vagy fizikailag megterhelő munka, a feladat ismétlődő, monoton jellege, valamint az, ha váll fölött kell tartani karjukat munka közben.
Kiderült, hogy a nők körében kockázati tényezőnek számít a diabétesz, a munka közben kézben tartott rezgő eszköz, valamint az, ha döntéshozatali hatáskörük kicsi.
A kutatók szerint mindez bizonyítja, milyen "összetett kihívás" az ilyen munkahelyi ártalmak megelőzése.