• nátha
    • Kevés bosszantóbb dolog van a náthánál

      Kevés bosszantóbb dolog van a náthánál

    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Polgármesteri nyílt levél: mikor működhet az egynapos sebészet Újbudán?

      Polgármesteri nyílt levél: mikor működhet az egynapos sebészet Újbudán?

    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

Az újszülöttkori szűrés új esélyt adhat

Hírek 2025.06.27 Forrás: Weborvos
Az újszülöttkori szűrés új esélyt adhat

A PKU egy ritka, veleszületett anyagcsere-betegség: a felhalmozódott fenilalanin visszafordíthatatlan neurológiai károsodást okoz.

Június 28-a az Újszülöttkori Szűrés Világnapja, amely idén különleges alkalmat ad az ünneplésre. Az anyagcserebetegségek korai felismerésére irányuló szűrővizsgálatokat hazánkban 1975 óta minden újszülött esetében elvégzik. A program elsőként a fenilketonuria (PKU) nevű, súlyos anyagcserezavart szűrte, mára pedig már 28 különféle genetikai betegséget képes korán felismerni.

Magyarországon a szűrés két központban, a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinikájának Bókay utcai részlegén és a Szegedi Tudományegyetem Gyermekgyógyászati Klinikáján zajlik. Öt évtized alatt több mint 5,6 millió szűrés során mintegy 3300 újszülöttnél mutattak ki igazoltan valamilyen betegséget, köztük a PKU-t is. Ennek köszönhetően, az időben megkezdett kezeléssel elkerülhetővé váltak azok a visszafordíthatatlan szövődmények, amelyek kezelés nélkül akár értelmi fogyatékossághoz is vezethettek volna. A szűrés tehát esélyt ad a teljesebb életre. 

 

Mi is az a PKU, és miért fontos a korai szűrés?

A PKU (fenilketonuria) egy ritka, veleszületett anyagcsere-betegség, amely során a szervezetben felhalmozódott fenilalanin visszafordíthatatlan neurológiai károsodást okoz. A betegségnek azonban nincsenek látható jelei a születéskor, ezért kulcsfontosságú az újszülöttkori szűrés. A vizsgálat pár csepp vérből történik a baba életének első napjaiban.

Ez lehetővé teszi, hogy a diagnózis után azonnal megkezdődjön a speciális diéta, amely egész életen át tartó fenilalanin-szegény, fehérjehelyettesítővel kiegészített étrendet jelent. A gondosan kialakított diéta mellett a PKU-s betegek teljes életet élhetnek, tanulhatnak, sportolhatnak, dolgozhatnak és családot alapíthatnak.

Új megoldások a PKU-s betegek támogatására

Az évtizedek alatt számos fejlesztés történt annak érdekében, hogy a PKU-val élő betegek életminősége javuljon. A fehérjehelyettesítő, speciális gyógyászati célra szánt élelmiszerek megjelenése nagyban hozzájárul a diéta hosszú távú betartásához. 

Az Újszülöttkori Szűrés Világnapja alkalmat ad arra, hogy ne csak a múlt eredményeit ünnepeljük, hanem a jövő lehetőségeit is számba vegyük. A tudomány, az elkötelezett egészségügyi szakemberek és a megbízható táplálástechnológiai partnerek együttműködése révén ma már valóban esélyt adhatunk egy teljes életre – akár egyetlen csepp vérből is.