• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

Bajba kerülhetnek az adós kórházak

Hírek 2019.04.01 Forrás: MTI
Bajba kerülhetnek az adós kórházak

Az adósság miatt leállítják a gyógyszerek szállítását a horvát gyógyszer-nagykereskedők.

A horvát gyógyszer-nagykereskedők az elkövetkező napokban leállítják egyes kórházak számára a gyógyszerek szállítását 2,6 milliárd kuna (közel százmilliárd forint) kintlévőségük miatt - közölte hétfőn a horvát gyógyszer-nagykereskedők szövetsége. Ivan Klobucar, a szövetség elnöke elmondta: a kórházak tavaly év végén a négy legnagyobb gyógyszer-nagykereskedő felé 2,2 milliárd kunával (93,5 milliárd forint) tartoztak, ez az összeg azóta havonta 150 millió kunával (6,3 milliárd forint) nőtt.

Azért, hogy a gyógyszer-nagykereskedők el tudják látni a kórházakat gyógyszerekkel, egymilliárd kuna tartozást halmoztak fel - hangsúlyozta. Kiemelte: "a gyógyszer-nagykereskedők kimerítették a hitelkeretüket, a kormány szerint ugyanakkor ez hozzátartozik a rendes működéshez".

Klobucar riasztónak nevezte a helyzetet, jelezte, hogy ebben az évben felhalmozódtak azok a problémák, amelyekre már évek óta megpróbálták felhívni a figyelmet. Mint mondta: a helyzet rendezése végett a szövetség még januárban közölte, hogy tárgyalni akar a kormánnyal, de kérelmükre azóta sem érkezett válasz. 

Úgy vélte: kötelességük volt tájékoztatni a nyilvánosságot arról, hogy a gyógyszer-nagykereskedők pénz nélkül maradtak, amiért nem tudják adósságaikat fedezni saját beszállítóik felé sem. Ezért a következő napokban minden olyan horvát kórház felé leállítják a gyógyszerek és egyéb gyógyászati kellékek szállítást, amelyek fizetési határideje meghaladta az 1000 napot. Klobucar hozzátette: amennyiben a kormány nem hoz sürgős intézkedéseket, rövid időn belül az összes kórházat érinteni fogja a fennakadás. 

A horvát egészségügyi ellátórendszer alulfinanszírozott és drasztikusan túlterhelt, emellett egyre több orvos és egészségügyi szakdolgozó hagyja el az országot. Zágráb 2015-ben fogadta el azt a nemzeti fejlesztési tervet, amelyben vállalta, hogy az elkövetkező három évben stabilizálja és fenntarthatóvá teszi az egészségügyi rendszert. Ugyanakkor az eddigi kormányok minden kezdeményezése erős ellenállásba ütközött az orvosok és a betegek részéről is. Legyen szó a kórházak vagy osztályok összevonásáról vagy az egészségügyi szolgáltatások drágulásáról.

Legolvasottabb cikkeink