A kimutatás alapján a sürgősségin dolgozó doktorok 8 százalékát minden műszakban, 28,2 százalékát pedig majdnem minden műszakban éri atrocitás.
A sürgősségi osztályokon dolgozó orvosok 78 százalékát bántalmazás érte az elmúlt egy évben a Törökországi Sürgősségi Ellátók Egyesülete (TATD) szerint - írta csütörtökön a Hürriyet című török újság a címlapján. Legújabb kutatása során az egyesület 713 sürgősségis orvost kérdezett meg.
A felmérésben részt vevők 78 százalékát bántalmazták az elmúlt egy évben, 66 százalékuk pedig arról számolt be, hogy nem is egy esetben érte őket atrocitás.
A megkérdezettek 31,1 százalékával szemben alkalmaztak kifejezett fizikai erőszakot, ami további 29,3 százalék esetében visszafogottabb formában - például lökdösődés - valósult meg. A sürgősségin dolgozó orvosok 36 százalékának a személyes tárgyait vagy kórházi felszerelését is megrongálták. Míg 5,6 százalékukra lőfegyverrel vagy szúró- és vágóeszközzel támadtak, 1 százalék esetében az inzultus odáig fajult, hogy szexuálisan is zaklatták.
Basak Bayram docens, az egyesület igazgatótanácsának tagja rámutatott: "erőszakot nem a betegek, hanem a hozzátartozóik alkalmaznak gyakrabban, akik általában tudatában is vannak tettüknek. Ezek az emberek nem rendelkeznek elegendő információval a sürgősségi ellátással kapcsolatban, de az elvárásaik magasak, és az orvosokat tekintik a gondok kizárólagos felelősének" - tette hozzá Bayram.
A kimutatás alapján a sürgősségin dolgozó doktorok 8 százalékát minden műszakban, 28,2 százalékát pedig majdnem minden műszakban éri atrocitás. A bántalmazás leggyakoribb formái a sértés és a fenyegetés. Az állami kórházak orvosai 6,5-szer annyi inzultusnak vannak kitéve, mint magánkórházi társaik - áll a jelentésben.
A doktorok 91,4 százaléka azt mondja, hogy a sürgősségi osztály bejáratánál nincsenek meg a megelőző óvintézkedések. A bántalmazott orvosok 49,6 százaléka folytatja munkáját, mintha mi sem történt volna, nagyobb részük azonban értesíti az egészségügyi minisztériumot a történtekről. 33 százalékuk ügy döntött, hogy rövid szünetet tart a munkájában, 37,2 százalékuk pedig a bűnüldöző szerveknél tett panaszt.
Az orvosok 97,2 százaléka gondolja úgy, hogy a jogszabályok elégtelenek az erőszak megfékezéséhez.
A török Háziorvosok Egyesületeinek Szövetsége (AHEF) felhívására a minap sok orvos és nővér feketébe öltözött, hogy így tiltakozzon az egészségügyi dolgozók bántalmazása ellen.