Szlovéniában az otthonról dolgozóknak is védettségi igazolással kell rendelkezniük. Romániában száz fölé ugrott a napi halálesetek száma.Külföldi hírek.
Biden sürgeti az otthoni gyorstesztek alkalmazását, de sok helyütt nem kaphatóak
Joe Biden amerikai elnök további több millió otthoni gyorsteszt felhasználást javasolja az amerikai állampolgároknak a koronavírus-járvány negyedik, a kórházakat ismét túlterhelő és az iskolai osztályteremeket bezárással fenyegető hullámának megfékezésére - emlékeztetett kedden az AP hírügynökség. A hírügynökség ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy a gyorstesztek az ország számos tagállamában eltűntek a gyógyszertárak polcairól és hetekbe telhet a gyártás felgyorsítása, miután nyáron visszaesett a kereslet irántuk.
A teszthiány újra látványosan ráirányította a közvélemény figyelmét arra, hogy az Egyesült Államoknak még mindig nem sikerült hatékonyan megoldania a koronavírus-tesztek felhalmozását és azt sem, hogy olyan logisztikai-kiszállítási rendszert hozzanak létre, amelyre egy váratlan iskolai, munkahelyi vagy közösségi járványkitörésnél van szükség.
A szakértők szerint a késő tavaszi biztató fertőzöttségi adatokból sokan téves következtetést vontak le a gyorstesztek csökkenő szerepére és arra, hogy a javuló esetszámok, az emelkedő átoltottsági adatok és az egészségügyi szakemberek iránymutatásai alapján a beoltott emberek már nagyrészt kihagyhatják a további teszteléseket. Az illetékes tisztségviselők azonban nemrégiben megcáfolták és visszavonták ezt a vírus delta változatának gyors terjedése, valamint a megnövekedett esetszámok és halálozások miatt.
A gyorstesztek előnye, hogy bárhol elvégezhetők és 20 perc alatt megvan az eredményük, de a legtöbb amerikai iskolai tesztelési program még mindig a laboratóriumokban feldolgozott tesztekre épül, amelyeknek az eredménye 1-2 nap alatt érkezik meg.
Biden elnök egy korábbi szeptemberi beszédében jelentette be új, ambiciózus intézkedéseket tartalmazó oltási programját. Ennek részeként az amerikai kormányzat 280 millió otthoni gyorstesztet fog vásárolni és felszólította az amerikai közoktatási intézményeket, hogy indítsanak rendszeres iskolai tesztelési programokat. Hozzátette, hogy a szövetségi kormány a védelmi gyártás
WHO-szakember: Szerbia kezdetben sikeres volt, már nem az
Szerbia a járvány kezdetén sikeresen szerezte be a szükséges védőfelszerelést, később pedig a vakcinákat, majd az oltási kampány is jól indult, az ország vezető volt a beoltottak arányának tekintetében, mára viszont ebből semmi nem maradt - hangoztatta Marija Ivanusa, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerbiai irodájának a vezetője kedden a szerbiai közszolgálati televízióban.
Mint mondta: naponta egy autóbusznyi ember hal bele a Covid-19 betegségbe, és ha ez nem elrettentő, akkor nem tudja, mi lenne az. Hozzátette: sokan nem bíznak a vakcinákban, ezért elutasítják az oltakozást, pedig csak a védőoltással lehet legyőzni a koronavírust.
A regisztrált koronavírus-fertőzöttek száma Szerbiában keddre 6424-gyel 872 110-re, Koszovóban 48-cal 159 155-re, Észak-Macedóniában 154-gyel 187 083-ra, Montenegróban 425-tel 126 684-re, Bosznia-Hercegovinában pedig 324-gyel 226 555-re növekedett. A járvány halálos áldozatainak száma Szerbiában az utóbbi 24 órában 38-cal 7808-ra, Koszovóban hattal 2905-re, Észak-Macedóniában 12-vel 6473-ra, Montenegróban tízzel 1859-re, Bosznia-Hercegovinában pedig 39-cel 10 213-ra növekedett.
Október elsejétől szigorítanak Bécsben
A koronavírus-fertőzöttek számának gyors növekedése miatt Michael Ludwig bécsi polgármester szakértőkkel való konzultációja után kedd délután szigorításokról döntött. Az intézkedések október 1-től lépnek érvénybe, egyelőre egy hónapra. Bécsben már eddig is szigorúbb szabályok voltak érvényben, mint a többi osztrák tartományban - tudatta Bécs Város Külképviseleti Irodája.
A szórakozóhelyeket és a nagyobb, 500 fő feletti bel- és kültéri rendezvényeket októbertől csak azok látogathatják, akik megfelelnek az úgynevezett 2G-szabálynak – vagyis oltva vannak, vagy már átestek a koronavírus-fertőzésen. A személyzetre vonatkozó szabályok kicsit engedékenyebbek; ők akkor is dolgozhatnak, ha negatív PCR-tesztet tudnak felmutatni. A kereskedelemben a vásárlóknak a boltok területén FFP2-es maszkot kell majd hordaniuk, az eladóknak azonban elegendő valamilyen, a szájat és orrot eltakaró maszkot felvenni.
Az új intézkedések célja többek között az oltottak számának minél gyorsabb növelése. A bécsi kórházakban jelenleg 214 fertőzöttet ápolnak, az intenzíven levők átlagéletkora 48 év. A kapacitások bővítése érdekében a városvezetés már elrendelte a nem sürgős operációk elhalasztását. Michael Ludwig elmondta, ha szükséges, további szigorító intézkedések bevezetésére is sor kerül.
Romániában száz fölé ugrott a napi halálesetek száma
Romániában a kéthetes mozgóátlag több mint duplájára, száz fölé ugrott kedden az egy nap alatt elhunyt koronavírusos betegek száma, és az utóbbi 24 órában újonnan diagnosztizált fertőzéseké is immár több mint kétszerese az utóbbi két hét átlagának.
A stratégiai kommunikációs törzs (GCS) kedden 129 halálesetről számolt be: ennél több áldozatot legutóbb négy hónapja, a harmadik hullám tetőzésének időszakában követelt a járvány Romániában. Az elhalálozások görbéje példátlanul meredeken emelkedik az országban: az utóbbi két hét adatai alapján kedden 60 haláleset számított volna átlagosnak, ami csaknem kétszerese a múlt keddi adatnak.
Hasonló ütemben, ugrásszerűen emelkednek a fertőzési számok is: a GCS keddi jelentésében szereplő 6789 új fertőzés 120 százalékkal haladja meg az utóbbi két hét átlagát. A leggyorsabban a fővárost övező Ilfov megyében terjed a járvány, ahol az utóbbi két hétben a lakosság 3,4 ezrelékénél mutatták ki a koronavírust. Szatmár megyében (3,3) és Temes megyében is (3,1) meghaladta már a három ezreléket a fertőzési ráta, de 2,9 ezrelékkel Bukarest is a "vörös zónába" sorolás küszöbére került. A három ezrelék feletti településeken már csak a védettségüket uniós digitális Covid-igazolvánnyal tanúsítók léphetnek be a vendéglátóhelyekre, mozikba, színházakba.
A romániai kórházakban kedden már több mint 8000 koronavírusos beteget kezeltek, 50 százalékkal többet, mint egy héttel korábban. Hasonló arányban emelkedett egy hét alatt a súlyos esetek száma: kedden már 990 koronavírusos beteg életért küzdöttek az orvosok a Covid-kórházak intenzív osztályain, amelyekben a telítettség meghaladta a 90 százalékot. A szaktárca hétfői összesítése szerint az országban 1087 intenzív terápiás hely állt a koronavírusos fertőzöttek rendelkezésére, ezek között 116 olyanok számára, akiket krónikus betegségekkel is kezelnek.
A hatóságok versenyt futnak a járvánnyal: kórházi részlegek átminősítésével és a szakszemélyzet áthelyezésével próbálják emelni a koronavírusos betegek számára elkülönített helyek számát az intenzív terápián. A múlt héten elfogadott mozgósítási terv értelmében 1500-ra emelnék a helyek számát, de Florin Citu miniszterelnök kedden már arról beszélt, hogy meg kell próbálni emelni a célkitűzést, mert ebben az ütemben hamarosan kétezer helyre lesz szükség.
Szlovéniában az otthonról dolgozóknak is védettségi igazolással kell rendelkezniük
Azoknak is védettségi igazolással kell rendelkezniük Szlovéniában, akik otthonról végzik a munkájukat - közölte a Munka- és Családügyi, Szociális és Esélyegyenlőségi Minisztérium kedden, a kormány korábbi rendeletét értelmezve.
A tárca kiemelte: a kabinet által elfogadott rendelet szerint minden olyan személynek rendelkeznie kell oltási vagy gyógyultsági igazolással, illetve negatív teszttel, aki közvetlen kapcsolatba lép másokkal, olyan intézményben dolgozik, vagy olyan tevékenységet folytat, ahol fennáll a vírus terjedésének veszélye. A kivételek között pedig nem szerepel az otthoni munkavégzés - tették hozzá.
Ezért azoknak is, akik otthonról dolgoznak, hetente kell koronavírus-tesztet végezniük, az eredményről pedig értesíteniük kell a munkáltatójukat.
A ljubljanai kormány döntése értelmében múlt szerdától az állami és a magánszektorban egyaránt mindenkinek rendelkeznie kell QR-kóddal ellátott Covid-igazolvánnyal. Ez vonatkozik az ügyfelekre is. Bárki bármilyen szolgáltatást vesz igénybe, ahhoz védettségi igazolást kell felmutatnia. Kivételt képeznek az alapvető élelmiszereket forgalmazó üzletek, illetve gyógyszertárak, de csakis abban az esetben, ha nem bevásárlóközpontokban működnek.
Novembertől az állami hivatalokban pedig már nem lesz elég a negatív teszt. Csakis oltási vagy gyógyulást tanúsító igazolással végezhetik munkájukat a dolgozók.
A szigorítások hatására az elmúlt egy héten nőtt a beoltottak száma Szlovéniában. A valamivel több mint kétmillió lakosú országban eddig 1 093 723-an kaptak védőoltást, közülük 971 401-en már a második adagot is. Ez az oltásra jogosult lakosság 52, illetve 46 százaléka. Keddre 1308 új koronavírus-fertőzöttet szűrtek ki az országban. A vírus okozta Covid-19 betegség szövődményeiben az elmúlt napon három beteg halt meg. A koronavírusos betegek közül 377-en vannak kórházban, százan intenzív osztályon.
A szomszédos Horvátországban az elmúlt 24 órában 1037 új esetet azonosítottak. A vírus okozta betegségben az elmúlt napon 12-en haltak meg. Kórházban 689 beteget ápolnak, 88-an vannak lélegeztetőgépen.
A valamivel több mint négymillió lelket számláló Horvátországban eddig 1 785 666-an kaptak védőoltást - a jogosultak 44, a felnőtt lakosság 52,8 százaléka -, közülük 1 674 528-an már a második adagot is megkapták.