• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Bejelentés a vastagbél-daganat kezeléséről

Hírek Forrás: Weborvos

Újabb gén szerepét bizonyították be a vastagbél-daganatos betegek célzott kezelésében.

Az Amerikai Onkológusok Társasága (ASCO) a napokban sürgősséggel hozott nyilvánosságra egy fontos kutatási eredményt, amelyet eredetileg csak a május végi kongresszusuk során terveztek bemutatni. A rendkívüli bejelentést az indokolta, hogy a kutatási eredmények közvetlenül, azonnal érinthetik a vastagbél-daganatos betegek ellátását.

A kutatás egy újabb gén, az "NRAS" szerepét bizonyította be a vastagbél-daganatos betegek célzott kezelésében, amellyel pontosítható a személyre szabott terápia. A nemzetközi összefogással végzett kutatásban részt vett Prof. Dr. Bodoky György is, a Szent László Kórház Onkológiai Osztályának vezetője.

Az NRAS gén hibája a vastagbél-daganatos betegek kb. 10%-át érinti. Magyarországon a vastagbéldaganat - a Nemzeti Rákregiszter adatai alapján -, a tüdőrák után, a második vezető daganatos halálok. Évente körülbelül 5000 áttétes vastagbél daganatot kezelnek, akik közül az új génhiba 4-500 beteget érinthet.

A kutatási eredmények szerint, az új génvizsgálat egy már Magyarországon is közfinanszírozottan elérhető célzott gyógyszer személyre szabottabb alkalmazását teszi lehetővé.

A rendkívüli bejelentés egy új korszak kezdetét is jelenti: az NRAS gén szerepének tisztázásával tudományosan bizonyítottá vált, hogy a vastagbélrákos betegek esetében nem elegendő egyetlen gén vizsgálata egy bizonyos célzott kezelés megválasztásához.

Jelenleg Magyarországon rutinszerűen egy gén, a KRAS vizsgálata történik meg. A mostani bejelentés nyomán, azoknál a betegeknél indokolt az NRAS vizsgálata, akiknél a KRAS génben nem mutattak ki génhibát.

Az új gén - az NRAS - vizsgálata Magyarországon is elérhető a KPS Molekuláris Diagnosztikai Központban. A KPS missziója, a személyre szabott, célzott onkológiai kezelések elősegítése. A budapesti KPS laboratóriuma olyannyira lépést tart a molekuláris diagnosztika fejlődésével, hogy a magyar betegek ugyanakkor férhetnek hozzá a tudományos kutatások eredményeihez, a terápiás lehetőségekhez, mint az amerikai betegek. Nagyon fontos cél, hogy amennyiben egy célzott gyógyszer nagy eséllyel alkalmazható lenne egy betegnél, akkor az eljusson hozzá, ugyanakkor a felesleges, hatástalan kezeléseket elkerüljük, mint most az NRAS vizsgálat esetében.

Jelenleg a KPS-ben, a világ vezető laboratóriumaihoz hasonlóan, számos olyan gén vizsgálatára van lehetőség, amelyek - a tudományos szakirodalom szerint - segíthetik a daganatok célzott kezelését.

A KPS tudományos igazgatója, Dr. Peták István molekuláris farmakológus szerint, minél részletesebb egy géntérkép, annál pontosabb a személyre szabott terápia lehetősége. Dr. Peták kiemelte, hogy egyre több génhiba terápiás jelentőségére derül fény. Figyelemmel arra, hogy a rákos sejt molekuláris szerkezete már egyre részletesebben feltérképezhető, a valódi kihívást, a megismert génhibák társítása jelenti a célzott onkológiai gyógyszerekkel és hatóanyagokkal.

A KPS egyedülálló szolgáltatása az Oncompass Calculator, amely - az elkészült géntérkép alapján - összeköti a talált génhibát, az annak megfelelő terápiás lehetőséggel. A KPS bioinformatikai szolgáltatásain keresztül, az egyes gének vizsgálatának aktuális terápiás jelentősége már előre ellenőrizhető, így már maga a géntérkép is személyre szabott lehet.

Forrás: http://www.asco.org/press-center/abstract-announcements

Kelly S. Oliner et al. Analysis of KRAS/NRAS and BRAF mutations in the phase III PRIME study of panitumumab (pmab) plus FOLFOX versus FOLFOX as first-line treatment (tx) for metastatic colorectal cancer (mCRC). Abstract ID: 3511 ASCO, 2013