• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Betegőrző póló

Hírek Forrás: MTI

Az intelligens trikó alkalmas a betegek pontos klinikai megfigyelésére.

A diagnosztikus megfigyelés vagy folyamatos kórházi ellátás végett gyógyintézetben lévő beteg szívműködését, légzését vagy hőmérsékletét folyamatosan követni kell, de a páciens nem lehet folyamatosan az őrzőszobában, már csak a külső laboratóriumban végzett vizsgálatok miatt sem. Ilyen helyzetekre dolgoztak ki spanyol kutatók olyan trikót, amelynek viselése egész sor fontos biológiai adatot továbbít a kezelőorvoshoz vagy nővérhez a kórház bármely részéből.

A madridi III. Károly Egyetem munkatársai olyan intelligens trikót készítettek, amellyel a betegek pontos klinikai megfigyelése az intézet minden részén lehetséges. A trikóba épített vezetékrendszer egy zsebben lévő műszerhez továbbítja a jeleket, a műszer pedig az így fölvett adatokat eljuttatja a megfigyelőközpontba, ahol a befutó adatokat folyamatosan értékelik.

A trikó érzékelői mérik a páciens hőmérsékletét, a megfelelő helyekre épített elektródák segítségével fölveszik az EKG-görbét és a programtól függően mind az ápolószemélyzet, mind a beteg számára jelzést adnak, ha a szív túlságosan gyorsan vagy lassan ver. Még fontosabb, hogy szabálytalan szívműködés esetén a műszer riasztójelzéssel figyelmeztetheti a beteget és a környezetében lévőket.

A trikó épületen belül lévő viselőjéről a műszerek nemcsak azt jelzik, hogy hol tartózkodik, hanem még azt is, hogy éppen sétál valamerre, illetve ül vagy fekszik valahol. A különleges ruhadarab helyét a központ kétméteres pontossággal tudja bármikor megadni. A szerkezet első változata öt beteg párhuzamos megfigyelésére alkalmas és ennek tapasztalatai alapján folyik a műszer tökéletesítése.

A spanyol kutatók arra is ügyeltek, hogy a trikóba bujtatott vezetékek vízállóak legyenek, ezért a ruhadarab mosható. A speciális ing iránt élénken érdeklődnek a versenysportolókkal foglalkozó doktorok, mert azt remélik, hogy ezzel a módszerrel a sportolók eddig rejtett és váratlanul végzetes szívritmuszavarai korábban fölismerhetők. Az új technikát az International Hospital ismertette.