A periratok szerint akár 150 beteg műtétje során is alkalmazhatták a hamisítványokat.
2010 tavaszán jelentette be az Amerikai Gyógyszer- és Élelmiszerügyi Hatóság (FDA), hogy hamisított sebészeti hálók kerültek be az Egyesült Államok egészségügyi ellátási rendszerébe. Az ügyben a hamisítványokat terjesztő két vállalkozás, a Ram Medical és a Medline Industries ellen indítottak pert. A jogi procedúra érdekessége, hogy az ellátási lánc közbülső szereplőinek a felelősségre vonhatóságát vizsgálja – írja a SecuringPharma.
A keresetlevél szerint a két terjesztő az eredetileg a C. R. Bard által gyártott sebészeti hálók hamis verzióit értékesítette kórházaknak és más egészségügyi szerveknek Bard és Davol márkanevek alatt. A polipropilén alapú sebészeti hálókat rendszerint sérvműtéteknél, szervsüllyedés, mellkasi és rekeszizom sérülések, valamint inkontinencia problémák kezelésénél használják.
Az FDA vizsgálata több hamisítvány esetében is kimutatta, hogy a hamis hálók nem felelnek meg a minőségi követelményeknek, és egyáltalán nem sterilek, ami komoly fertőzésveszélyt jelent a betegekre nézve.
A pert azt követően indították, hogy egy páciens, akinek a műtétje során hamisítványokat használtak az orvosok, a beavatkozás után súlyos fertőzést kapott. Állapotán csak ismételt műtétek eredményeként tudtak segíteni. A beteg ügyvédje szerint a terjesztőknek tudniuk kellett, hogy a forgalmazott orvosi eszközök nem eredetiek. A hamis sebészeti hálókat legkevesebb 150 műtét során használhatták.