Az SDS azzal is vádolja Besic Loredant, hogy számos ígéretét megszegte a minisztérium reformjának ütemtervével kapcsolatban.
Bizalmatlansági indítványt nyújtott be csütörtökön a Janez Jansa volt miniszterelnök vezette ellenzéki Szlovén Demokrata Párt (SDS) Danijel Besic Loredan egészségügyi miniszter ellen "a közegészségügy helyzetének romlása" miatt. Az SDS azzal vádolja a tárcavezetőt, hogy nem hajtotta végre azokat a reformot, amelyek ütemét saját maga határozta meg.
Az indítvány szerint Besic Loredan 2022 júniusában vette át a miniszteri tisztséget, és ígéretet tett a kórházi várólisták csökkentésére.
"Ám annak ellenére, hogy mintegy 137 millió eurót költött erre, 2022. szeptember 1. és 2023. március 31. között közel 50 ezerrel nőtt azon betegek száma, akik a megengedettnél hosszabb ideje várnak kezelésre" - tették hozzá.
Az SDS azzal is vádolja Besic Loredant, hogy számos ígéretét megszegte a minisztérium reformjának ütemtervével kapcsolatban.
A reformok között szerepelt, hogy a tárca június végéig kidolgozza a háziorvoshiány kezelésére és az állami egészségügyi intézmények irányításának átalakítására vonatkozó rendszerszintű jogszabályokat, továbbá áprilisra elkészíti az egészségügy új bértábláját. "Az idő lejárt, ki fogja vállalni a politikai felelősséget?" - kérdezte az ellenzéki párt.
Az SDS úgy vélte, hogy a miniszter intézkedései az egészségügyi rendszer romlásához, a polgárok egészségügyi ellátáshoz való alkotmányos jogának megsértéséhez és az egészségügyi szolgáltatások hozzáférésének korlátozásához vezettek, valamint olyannyira aláásták az egészségügyi miniszter szerepét, hogy elvesztette a lakosság bizalmát.
Amikor az SDS a hét elején bejelentette az indítványt, a két nagy kormányzó párt, valamint a másik ellenzéki párt, a kereszténydemokrata Új Szlovénia (NSi) közölte, hogy nem támogatják. A Baloldal (Levica), a kisebbik koalíciós párt azonban kijelentette: itt az ideje, hogy megvitassák Besic Loredan teljesítményét.
Ez már a negyedik bizalmatlansági indítvány, amelyet a hivatalban lévő kormány 2022. júniusi beiktatása óta nyújtottak be az ellenzéki pártok. Az első Tatjana Bobnar belügyminiszter ellen irányult, akit ugyan nem tudtak leváltani, de később lemondott a Robert Golob miniszterelnökkel kialakult vitája miatt.
Ezt követte a Tanja Fajon külügyminiszter elleni indítvány, aki szintén túlélte a szavazást. Az év elején az SDS az egész kormány ellen bizalmatlansági szavazást indított, de az is megbukott.