• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Biztos, hogy tiszta a fehér köpeny?

Hírek Forrás: MTI Szerző:

Viseljenek-e az orvosok fehér köpenyt, és ha nem, mit vegyenek fel helyette?

Az Egyesült Államok Orvosszövetségének idei kongresszusán szokatlan téma került a megbeszélések középpontjába: több tanulmány igazolta, hogy az orvosok vagy ápolók köpenyén antibiotikumoknak ellenálló kórokozókat lehet kimutatni.

Az amerikai statisztikák szerint a gyógyintézetekbe kerülő betegek nem ritkán azért lesznek még betegebbnek, mert a kórházban esetleg súlyosabb fertőzést kapnak, mint ami miatt oda bekerültek. Az Újvilágban évente kétmilliónál több kórházi fertőzés fordul elő.

Ennek súlyos következményei vannak: becslések szerint 17.500-70. 000 haláleset történt ennek következtében, a fertőzések pedig legalább ötmillió dollárjában kerülnek az egészségügyi költségvetésnek. Azt ugyan nem tudni, hogy a fertőzéseknek a személyzet nem megfelelően tiszta ruházata mekkora hányadáért felelős.

Egy brit sebész nemrég a műtét utáni szövődmények arányát kétharmadával csökkentette azzal, a betegágyhoz lépő ápoló minden alkalommal steril, egyszer használatos műanyag kötényt vett fel. Ez azért érthető, mert az igazán veszélyes, antibiotikumokkal szemben ellenálló baktériumok főleg a kórházi személyzet ruháján találhatók.

Marisha Burden és munkatársai érdekes vizsgálatot végeztek a betegek ellátásával foglalkozó rezidensek és fiatal szakorvosok köpenyéről vagy rövid ujjú kórházi ruhájáról a nyolc órai munkaidő minden órájában végzett baktérium meghatározással.

A frissen mosott köpeny felvételkor gyakorlatilag steril volt, de már három óra múlva a nyolcadik óra végén megtalálható baktériumok felét kimutatták. Korábban már sok helyen kitiltották a hosszú ujjú köpenyeket az orvosi ruhatárból, mert a mandzsettán mindenféle kórokozó megjelent, amelyeket kezelés közben átvihettek a betegre.

A vizsgálatban ötven orvos a szokásos, hosszú újjú köpenyt viselte, ötven viszont a kifejezetten rövid ujjú, kórházi ruhát. A ruhán megtelepedő baktériumok száma mindkét változaton azonosnak bizonyult. A kutatók szerint ennek alapján indokolatlan a hagyományos orvosi köpeny kitiltása a ruhatárból, csak rendszeres cserélése fontos. A dolgozatot a Journal of Hospital Medicine közölte.