• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Brexit - A biztonságos ellátást veszélyezteti a kilépés

Regionális hírek 2018.08.29 Forrás: MTI
Brexit - A biztonságos ellátást veszélyezteti a kilépés

A brit kórházi ápolók szövetsége szorgalmazza, hogy újabb népszavazás döntsön a Brexit-ről.

A betegellátás biztonságára és hatékonyságára jelentenek közvetlen veszélyt a brit EU-tagság megszűnésével (Brexit) járó kockázatok, ha ezeket a kormány nem kezeli megfelelően a kilépésig hátralévő időben - áll a brit állami egészségügyi szolgálat (NHS) kórházi ápolószemélyzetének legmagasabb szintű szakmai szervezete által szerdán nyilvánosságra hozott figyelmeztetésben.

A Royal College of Nursing (RCN) a brit parlamenti pártok vezetőinek, köztük Theresa May konzervatív párti miniszterelnöknek elküldött levelében szorgalmazza azt is, hogy újabb népszavazás döntsön a Brexit feltételrendszeréről, ezt azonban a Downing Street azonnal elutasította. A londoni kormányfői hivatal szóvivőjének szerdai reagálása szerint "semmilyen körülmények között" nem képzelhető el újabb referendum, mivel a kilépésről a britek többsége már az EU-tagságról 2016 júniusában tartott népszavazáson döntött.

Maria Trewern, a 435 ezer tagot számláló RCN tanácsának elnöke a pártvezetőknek elküldött levélben hangsúlyozza: a tagságon belül folyó eszmecserék egyértelművé tették a testület számára, hogy a Brexitnek számos következménye lesz a betegellátási rendszerben. A felhívás szerint a kilépéssel járó kockázatok - ha nem sikerül ezekre hiteles megoldást találni - a lakosság egészségi állapotát veszélyeztethetik, és súlyos hatással lehetnek a biztonságos és hatékony betegellátás fenntarthatóságára rövid és hosszú távon egyaránt.

Az RCN levele a kockázatok között említi a foglalkoztatási normák és az alkalmazotti jogok "felhígulásának" lehetőségét, és azt, hogy akadályok emelkedhetnek a szaktudás, a szakértelem és a kutatási eredmények határokon átívelő áramlása elé. Az NHS ápolói szakszemélyzetének érdekképviseleti szervezete külön kiemeli azokat az ellátási kockázatokat is, amelyek akkor jelentkeznének, ha nem sikerülne elkerülni a fizikai határellenőrzés visszaállítását Észak-Írország és az Ír Köztársaság között az Egyesült Királyság EU-tagságának megszűnése után.

A brit egészségügy szakmai szervezetei már korábban is felhívták a figyelmet a Brexittel járó ellátási kockázatokra. A brit kórházi és szülészeti szakápolói személyzet felügyeleti hatósága (Nursing and Midwifery Council, NMC) legutóbbi adatai szerint tavaly alig 1107 új munkavállaló került a szervezet nyilvántartásába az Európai Gazdasági Térségből (EEA), amelynek az EU-országok mellett az Európai Unióval szoros szerződéses együttműködést folytató Norvégia, Izland és Liechtenstein is tagja. Az NMC adatai szerint ez 89 százalékos zuhanás volt éves összevetésben, egy évvel korábban ugyanis több mint tízezer szakképzett ápoló vállalt újonnan munkát az EEA-országokból az NHS intézményeiben.

Kapcsolódó hírek