• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Célzott rákgyógyítás magyar kutatótól

Hírek Forrás: Index

A tumorkezelésben kiváltanák az egészséges sejteket is károsító terápiát.

Egy magyar onkológus egy New York-i kutatócsoport tagjaként jött rá arra, hogyan használható egy, a pajzsmirigyműködésben fontos szerepet játszó fehérje általánosan a daganatkezelésben. Az állatkísérletek már sikeresnek bizonyultak - számolt be róla az Index.

Dr. Dohán Orsolya belgyógyász, endokrinológus, klinikai onkológus 2000 óta doglozik együtt egy amerikai rákkutató csoporttal. Azóta számos neves külföldi szakfolyóiratban jelentek meg cikkei, a legutóbbi éppen a Proceedings of the National Academy of Sciencesben (PNAS). Az ott bemutatott kutatás egy lépéssel ismét közelebb vitte a tudományt a rákgyógyítással kapcsolatos problémák megoldásához.

A rák kezelésére jelenleg három bevett, ám közel sem tökéletes módszer létezik. A gyógyítás kemoterápiával, radioterápiával és/vagy radikális sebészi műtéttel történik. Vannak azonban olyan daganattípusok, amelyeket műtéti úton nem lehet eltávolítani, ezeknél csak a kemo-, vagy a radioterápia jöhet szóba.

A radioterápia úgy működik, hogy nagy energiájú sugárzással károsítják a daganat sejtjeinek DNS- ét, így gátolva a tumorsejtek osztódását, és kiváltva azok pusztulását. Ez a kezelés nem szelektív, így mind az ép, mind a daganatos sejtekre hat, mivel azonban a tumorokban nagyobb a sejtosztódás üteme, azaz nagyobb az osztódásra készülő, vagy az épp osztódásban lévő sejtek száma, a daganatoknak nagyobb a sugárérzékenységük.
A kemoterápia során különféle gyógyszerekkel gátolják a rákos sejtek osztódását, ezáltal a tumor növekedését. Ez a módszer azonban sok, nem kívánt mellékhatással jár, mivel az alkalma-zott szerek nem elég specifikusak, az elpusztítandó daganaton kívül károsítják a szervezet ép sejtjeit is.

Dohán Orsolya a New York-i Albert Einstein Egyetem Nacy Carrasco által vezetett kutatócso-portjával együtt ezzel szemben egy olyan, daganatot elpusztító megoldáson dolgozik, amelynek alkalmazásakor nem kell az egész szervezetet radioterápiás eljárásnak kitenni. Emellett módszerük hatalmas előnye, hogy nemcsak lassítja, vagy ideiglenesen megállítja a rákos daganatok kifejlődését, illetve továbbterjedését, hanem képes azt teljes mértékben elpusztítani.

A teljes cikk az Indexen.