A legfontosabb fenntartani a lakosság fegyelmezett, együttműködő hozzáállását.
Romániában rekordot döntött a pozitív tesztek aránya
Romániában az utóbbi napon újabb több mint 1349 embernél mutatták ki a koronavírust, miután a kiértékelt koronavírus-tesztek közül csaknem minden ötödik pozitívnak bizonyult - derült ki a stratégiai kommunikációs törzs (GCS) hétfői jelentéséből.
A hétfőn regisztrált több mint 21 százalékkal megdőlt a pozitív tesztek arányának eddigi, a járvány első napjaiban regisztrált rekordja.
A hétfőkön a hétköznapi átlagnál mindig jóval kisebb számú - jelen esetben 6200-nál kevesebb - vasárnapi teszt kiértékelése szerepel a GCS jelentésében. Az viszont már két hónapja nem fordult elő, hogy hétfőn a napi esetszám meghaladja az ezret.
A pozitív tesztek aránya nemcsak hétvégén, hanem a hétköznaponként elvégzett napi 22-24 ezer teszt kiértékelése során is már több mint két hónapja rendszeresen meghaladja az öt százalékot, a múlt héten pedig - egyetlen nap kivétellel - már a hat százalékot is meghaladta.
Romániában gyorsuló ütemben terjed a járvány, az ismert aktív fertőzöttek száma pedig a húszezret közelíti. Egyre növekszik - hétfőn ismét meghaladta a 7500-at - a kórházi kezelésre szoruló betegek száma, a súlyos eseteké pedig újabb rekordot döntött: jelenleg 557 koronavírusos beteget ápolnak intenzív osztályon.
Szlovénia változtat az országok járványügyi besorolásán
Szlovénia változtat az országok járványügyi besorolásán, Magyarország és Ausztria egyes közigazgatási területei is vörös listára kerülnek - közölte a válságkabinet hétfői sajtótájékoztatóján.
Szlovénia kéthetente felülbírálja azon országok listáját, amelyek állampolgárai korlátozások nélkül léphetik át a szlovén határt. A zöld, narancssárga, és vörös listán szereplő államokat az alapján határozzák meg, hogy százezer főre vetítve hány fertőzöttet diagnosztizáltak az elmúlt két hétben.
Zöld listára kerül keddtől Ciprus, Finnország, Liechtenstein, Litvánia, Lengyelország, Ausztrália, Új-Zéland, Szerbia és Uruguay. Lekerült ugyanakkor róla, és narancssárga besorolást kap Olaszország, valamint Horvátország több, Szlovéniával határos megyéje. Ljubljana vörös listára helyezi ugyanakkor Magyarország és Ausztria egyes közigazgatási területeit. Előbbi ország esetében Budapestet és Győr-Moson-Sopron megyét, utóbbi esetében Bécset, valamint Tirol és Vorarlberg tartományt.
A kormány korábbi rendelete szerint a vörös besorolású országokból érkező állampolgárok számára kötelező volt a házi elkülönítés, és az nem volt kiváltható negatív PCR-teszttel. A zöld listán szereplő országokból ugyanakkor korlátozás nélkül be lehet utazni Szlovéniába.
Hétfőtől Szlovénia enyhített a beutazási szabályokon, a vörös jelzésű országokból érkezők is elkerülhetik a kötelező hatósági karantént, amennyiben rendelkeznek 48 óránál nem régebbi negatív koronavírus-teszttel. A kormány által elfogadott rendeletben vannak ugyanakkor könnyítések is. Nem kell koronavírus-tesztet felmutatniuk a határ menti ingázóknak és kiküldött munkavállalóknak, a diplomatáknak, a fuvarozóknak, az üzleti útra érkezőknek, az átutazóknak - akik 12 órán belül elhagyják az országot -, valamint azoknak, akik orvosi ellátásért folyamodnak Szlovéniában.
A kormány által közzétett adatok szerint Szlovéniában vasárnap 39-cel 5399-re nőtt az azonosított fertőzöttek száma. Szombaton még 159 új esetről számoltak be.
Két új haláleset történt, a betegségben eddig elhunytak száma így 148-ra emelkedett. A diagnosztizált betegek közül 79-en vannak kórházban, közülük kilencet ápolnak intenzív osztályon. Az aktív fertőzöttek száma 1639. A járvány megjelenése óta 218 357 tesztet végeztek el, az elmúlt 24 órában 909-et, ezerrel kevesebbet, mint egy nappal korábban.
Horvátországban egy nap alatt 48-cal nőtt és elérte a 16 841-et az azonosított fertőzöttek száma. Szombaton még 190 új esetről számoltak be.
Nem hunyt el senki, a járvány halálos áldozatainak száma így 272 maradt, 14 793-an viszont már meggyógyultak. Kórházban ápolnak 291 beteget, közülük 24-en vannak lélegeztetőgépen. Az aktív betegek száma 1180, és 9057 ember van hatósági karanténban.
A járvány kezdete óta a valamivel több mint négymilliós országban 295 998 tesztet végeztek el, ebből 3029-et az elmúlt 24 órában.
Merkel napi húszezer körüli fertőzéstől tart
Felszökhet a húszezer körüli szintre az új típusú koronavírussal (SARS-Cov-2) fertőzöttek naponta regisztrált száma Németországban, ha nem fékezik meg a járvány újabb hullámát - figyelmeztetett hétfőn Angela Merkel német kancellár a Bild című lap szerint.
A kormányfő a pártja, a Kereszténydemokrata Unió (CDU) vezetőségének online értekezletén kifejtette, hogy számításai szerint az eddigi csúcsérték több mint háromszorosára, 19 200-ra emelkedhet a napi új igazolt SARS-Cov-2-fertőzöttek száma, ha nem törik meg az utóbbi hetekben kibontakozott trendeket.
Közbe kell lépni, a vírus terjedését sürgősen meg kell gátolni, és "ki kell jelölni a prioritásokat: működésben kell tartani a gazdaságot és nyitva kell tartani az iskolákat és óvodákat" - húzta alá Angela Merkel a Bild hírportálján közölt jelentés szerint, megjegyezve, hogy a védekezés közepette "a labdarúgás másodlagos" jelentőségű ügy.
Steffen Seibert kormányszóvivő hétfői berlini tájékoztatóján arra a kérdésre, hogy milyen számítások eredménye a napi 19 200-as fertőzésszám, azt mondta, hogy nem tud kommentálni belső megbeszéléseken állítólagosan tett kijelentéseket. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az egész szövetségi kormány mély aggodalommal tapasztalja a napi új igazolt fertőződések számának emelkedését, és azt az álláspontot képviseli, hogy meg kell akadályozni a vírus exponenciális, robbanásszerű terjedését.
A legfontosabb fenntartani a lakosság fegyelmezett, együttműködő hozzáállását. Ha mindenki az eddig tanúsított belátással és óvatossággal éli mindennapjait, "nagy nehézségeket takaríthatunk meg mindenkinek és az egész országnak ősszel és télen" - mondta a szóvivő.
A kancellár és a tartományi kormányfők kedden tanácskoznak a koronavírus-járvány második hullámának megfékezéséről. Az előzetes bejelentések szerint a többi között a tesztelési gyakorlat és a karanténszabályok átalakítása várható. Az új stratégia október közepére készülhet el. Központi elemei közé tartozik majd az úgynevezett antigén-gyorstesztek alkalmazása. Bajorország tartomány kormánya már be is jelentette, hogy beszereznek tízmillió ilyen eszközt.
Az első hullám április elején tetőzött, akkor naponta nagyjából hatezer új fertőzést regisztráltak, és a vírus okozta betegséggel (Covid-19) összefüggő halálesetek száma meghaladta a napi kétszázat. A járvány ez után nagyjából három hónapig enyhült. Az utóbbi hetekben ismét gyorsabban terjed a vírus, a napi új fertőzések száma egy hónap alatt ötször is átlépte a kétezres határt, viszont az intenzív kórházi kezelésre szorulók és az elhalálozások száma továbbra is csak a töredéke a tavaszi hullám idején regisztráltnak.
A Robert Koch országos közegészségügyi intézet (RKI) hétfőn ismertetett adatai szerint az utóbbi 24 órában 1192 új SARS-Cov-2-fertőzöttet regisztráltak, a teszttel igazolt esetek száma így 285 332-re emelkedett. A járványnak három új halálos áldozata van, számuk ezzel 9460-ra emelkedett. Az adatokat torzíthatja, hogy a járási és városi egészségügyi hivatalok hétvégenként rendszertelenül továbbítanak adatokat a berlini RKI-nek.
Az intenzív és baleseti ellátási terület szakmai szervezetének (DIVI) hétfői adatai szerint az országszerte üzemeltetett mintegy 30 ezer intenzív ágy közül 353 ágyon kezelnek Covid-19-ben szenvedő beteget, számuk egy nap alatt 28-cal emelkedett.