• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Csak 21 éves kortól lehet cigit vásárolni - Amerikában

Hírek 2019.12.20 Forrás: MTI
Csak 21 éves kortól lehet cigit vásárolni - Amerikában

Elemzők szerint a szövetségi döntés célja elsősorban az elektromos cigaretták rendkívüli gyors terjedésének, illetve használatának megfékezése.

Az amerikai kongresszus mindkét háza elfogadta csütörtökön azt a törvényt, amelynek értelmében országszerte megemelik valamennyi dohánytermék, köztük az elektromos cigaretták vásárlásához előírt korhatárt. Eddig 18 évesnél fiatalabb korban nem lehetett dohányterméket vásárolni, ezt a korhatárt most 21 életévre emelték.

Az Egyesült Államok 50 tagállama közül 19 államban már érvényben van a kötelező 21 éves korhatár, igaz, ezt többségük az idén vezette be, tagállami hatáskörben. Az új törvény azonban szövetségi, vagyis valamennyi tagállamra kötelező. A törvényhozók kilenc hónapot adtak a bevezetésére, vagyis arra, hogy az egyes államok meghozzák a vonatkozó kiegészítő intézkedéseket.

Elemzők szerint a szövetségi döntés célja elsősorban az elektromos cigaretták rendkívüli gyors terjedésének, illetve használatának megfékezése. Felmérések szerint ugyanis a fiatalabb korosztályok manapság már nem alkoholt fogyasztanak, vagy hagyományosnak mondott dohánytermékekkel élnek, hanem e-cigarettát vásárolnak. Az egyszer használatos, vagy utántöltő tartállyal ellátott, ízesített elektromos cigarettákat szipkán keresztül szívják. Orvosok szerint ezek a cigaretták a felelősek az elszaporodó súlyos tüdőbetegségekért és halálesetekért, bár a konkrét kiváltó okokat még kutatják.

A Kaliforniai Egyetem tudósai éppen a héten publikálták legújabb tanulmányukat, amely szerint az elektromos cigaretták jelentősen növelik a krónikus tüdőbetegségek - köztük az asztma, a bronchitisz és a krónikus obstruktív tüdőbaj (COPD) - kockázatát. A tanulmány az American Journal of Preventive Medicine című tudományos folyóiratban jelent meg, megállapításait a 2013 és 2016 között újonnan diagnosztizált tüdőbetegek adataira és az amerikaiak dohányzási szokásait feltérképező információkra alapozta.

Az amerikai kormányzat szeptemberben még azt irányozta elő, hogy teljesen betiltja a fiatalok körében legkeresettebb ízesített e-cigarettákat. Maga Donald Trump is támogatta a tervet, végül - sajtóinformáció szerint - a tanácsadói arról győzték meg őt, hogy e döntéssel szavazókat veszíthet a jövő évi választásokon.

Az e-cigarettát gyártó cégek és a forgalmazók az ősszel még tüntettek is a Fehér Ház előtt a teljes tiltás ellen. Közben a Juul, amely az e-cigaretták legnagyobb gyártója az Egyesült Államokban, önszántából befejezte a gyümölcs ízesítésű e-cigaretták forgalmazását az amerikai piacon. Indoklása szerint azért, mert a gyümölcs íze elnyomja a dohány vagy a mentol ízét. Szakemberek szerint egyébként éppen ez akadályozza meg a fogyasztókat abban, hogy felmérjék, mennyi dohányt is szívtak el.

USA