A halálos balesetek mellett a becslések szerint tavaly 135 ezren szenvedtek súlyos sérülést közúti balesetben.
Noha a 2017-es statisztikák 2 százalékos, javuló tendenciát mutatnak, további erőfeszítésekre van szükség az Európai Unió azon célkitűzésének megvalósításához, hogy a halálos kimenetelű közúti balesetek száma a jelenlegi adatok felére csökkenjen - közölte az Európai Bizottság kedden.
A tájékoztatás szerint a közúti közlekedésbiztonsági statisztikák alapján 2017-ben 25 300-an vesztették életüket Európa útjain, amely azt mutatja, hogy két egymást követő évben is háromszázzal kevesebben haltak meg az utakon, azaz mintegy 2 százalékkal csökkent a halálos balesetek száma az Európai Unióban. A 2010-es adatokhoz képest pedig 6200-zal (20 százalék) kevesebb közúti halálesetet jelent.
Violeta Bulc, a bizottság közlekedési ügyekért felelős tagja brüsszeli sajtótájékoztatóján elmondta, noha a tendencia biztató, nagy kihívást jelent az EU azon célkitűzésének teljesítése, hogy 2010 és 2020 között a felére csökkenjen a halálos kimenetelű közúti balesetek száma.
A halálos balesetek mellett a becslések szerint tavaly 135 ezren szenvedtek súlyos sérülést közúti balesetben, akiknek jelentős része veszélyeztetett úthasználó, gyalogos, kerékpáros vagy motoros volt. A halálos kimenetelű és a sérüléssel járó közúti balesetek az áldozatokon kívül a társadalom egészét is érintik. Ellátásuk becsült költsége mintegy 120 milliárd euró (egy euró mintegy 310 forint) évente - emelte ki.
Az uniós bizottság jelentése szerint az egymillió európai lakosra átlagosan jutó 49 halálos kimenetelű közúti balesetet tekintve Európa útjai 2017-ben is messze a legbiztonságosabbak voltak a világon.
Az Európai Unión belül egymillió lakosra kivetítve 2017-ben Svédország (25 haláleset), az Egyesült Királyság (27), Hollandia (31) és Dánia (32) számolt be a legkedvezőbb számadatokról. A bejelentett adatok szerint 2016-hoz képest Észtországban (32 százalékkal) és Szlovéniában (20 százalékkal) csökkent a legnagyobb mértékben a közúti halálesetek száma.
Emellett 2017-ben tovább csökkent a különbség a tagállamok között, mindössze két tagállam, Románia és Bulgária regisztrált egymillió lakosra vetítve 80-nál több halálesetet. A jelentés szerint egymillió lakosra vetítve Magyarországon 67 ember halt meg az utakon 2017-ben.