A centrum indulása óta megduplázódott az elvégzett térdprotézisműtétek száma, jövőre 300 műtét a cél.
Európában is egyedülálló ortopéd robotsebészeti centrumot fejleszt az EMINEO Magánkórház, amelynek ortopéd sebészeit a 2018-től világszerte sikerrel alkalmazott, amerikai fejlesztésű ROSA® robot támogatja. A régiós kompetencia-központ és ellátócentrum működésének első 3 hónapjában 11 ortopéd sebész szerzett jogosultságot a gyártótól a robot használatára; további 5 ortopéd szakorvos minősítése folyamatban van. 50 térdprotézisműtétet végeztek el, a műtétre jelentkező betegek száma pedig megduplázódott, és várhatóan 2025-től, illetve 2026-tól robottámogatott csípő- és vállműtétekkel bővül a centrum profilja - tudatták sajtóközleményben.
„Az EMINEO ortopéd robotsebészeti centruma 11 certifikált sebésszel európai szinten is kuriózumnak számít a ROSA® robotot alkalmazó klinikák között, és egyértelművé teszi, hogy az EMINEO jelentős humánkapacitás-fejlesztéssel készül a robottámogatott ortopédiai műtétek térnyerésére. Nagyon büszkék vagyunk arra, hogy a ROSA® ortopédiai robotasszisztens megjelenésével hozzájárulhatunk a hazai egészségügyi ellátás színvonalának emeléséhez” – fogalmazott Mészáros Márton, a Comesa Budapest Kft., a Zimmer Biomet eszközök hazai kizárólagos forgalmazójának ügyvezetője.
Az egyre növekvő igények kielégítésére jövőre már több mint 300 térdprotézisműtét elvégzését tervezik a centrum sebészei, akik az új technológia segítségével olyan ritka műtéteket is képesek elvégezni, mint az egyidejű kétoldali térdprotézis-beültetés.
„A robotasszisztált protézisműtétekkel tulajdonképpen új korszak kezdődött a szakmában: a páciensek régebben külföldre mentek a csúcstechnológiás műtétekért, most hozzánk jönnek külföldről ugyanezért – hangsúlyozta dr. Knoll Zsolt PhD, az Ortopéd Robotsebészeti Centrum vezetője, az EMINEO Magánkórház alapító orvosigazgatója. A tapasztalatok és pozitív visszajelzések igen meggyőzőek, ezért várhatóan 2025 közepétől a csípő-, majd 2026 elejétől a vállprotézisekhez is használni fogjuk a robotasszisztenciát.”
A centrum működésének első három hónapjában kétszer annyi beteg érkezett térdprotézisműtétre, mint egy évvel korábban, és a páciensek döntő többsége már a robotasszisztált műtétet választja. 2023-ban 150 térdprotézisműtétet végeztek, az elmúlt kevesebb mint 3 hónap alatt 50 robotasszisztált térdprotézist. A hagyományos térdprotézisműtétek száma minimalizálódott, már szinte az összes térdprotézisműtétet robotsebészeti módszerekkel végzik. A páciensek között kétszer annyi a nő; és a betegek életkora jellemzően 60–80 év közötti.
A robot folyamatosan frissülő mesterséges intelligenciája több százezer műtét tapasztalatai alapján gyűjti az adatokat, és valós időben látja el információkkal a sebészeket. Az új technológia egyik legnagyobb előnye, hogy a protézisbeültetés rendkívül precíz, figyelembe veszi a páciens egyedi anatómiai jellemzőit.
„Célunk a műtéti eredmények további javítása, a fájdalommentes élet elősegítése. A ROSA®-t úgy tervezték, hogy segítse a sebészeket személyre szabottan, az adott beteg egyéni jellemzőihez igazítva behelyezni a protézist. A műtét előtt és közben gyűjtött adatok segítségével látja el információkkal a sebészeket a beteg egyedi anatómiájával kapcsolatos részletekről” – mondta el Farah Hamdan, a Zimmer Biomet regionális igazgatója.
A térdprotézis-beültetés az ortopéd sebészet egyik legbonyolultabb protetikai eljárása, amely nagy tapasztalatot és precizitást követel meg a beavatkozást végző orvostól.
A világszerte már több mint 1500 helyen alkalmazott ROSA® rendkívül precíz, és a végeredmény szempontjából rendkívül fontos milliméter- és fokeltéréseket is képes pontosan meghatározni, illetve korrigálni operáció közben. A robotasszisztens klinikai vizsgálatokkal mérhető segítséget jelent a szalagok műtét közbeni beállításában, ami hozzájárul a mozgásfunkció minél sikeresebb visszaállításához.
A robot asszisztálásával végzett operációknál nem csupán a protézis elhelyezkedése lesz precízebb, de a műtéti terhelés is kisebb. Az új robotasszisztált térdprotézis-beültetéssel gyorsabb a felépülés és hatékonyabb a rehabilitáció.
„Száz esetből 80-82 százalékban nagyon jó eredményeket hoz a hagyományos technikával elvégzett műtét. A ROSA® robot ezen az arányon további 10-15 százalékot javít annak köszönhetően, hogy a térd minden pozíciójában figyelembe veszi a szalagok feszességét és lazaságát. Olyan érzékeny módosításokra képes, amilyeneket a hagyományos technikával mi nem tudunk elvégezni” – hangsúlyozta dr. Knoll Zsolt PhD.
Fontos, hogy ROSA® semmilyen beavatkozást nem végez önállóan, az operáció során minden döntést a műtétet vezető sebész hoz meg, így arról is dönthet, hogy felülbírálja a robot egy-egy javaslatát – tette hozzá a szakember.